7 kreatywnych sposobów na stworzenie kodu QR

fot. © vege - bank zdjęć Fotolia.com

Kody QR nie muszą być nudne. Prezentujemy siedem sposobów na stworzenie kodów o bardziej oryginalnej formie.

Kod QR, następca kodu paskowego, cieszy się dużą popularnością, chociaż niektórzy specjaliści wieszczą jego rychłą śmierć i nazywają niewypałem w marketingu mobilnym. Najczęściej pojawia się w reklamie zewnętrznej i w prasie, tak jak np. w tej reklamie Forda. Wiele osób jest jednak przeciwnikami tych kodów ze względu na ich wygląd. Nie do wszystkiego pasuje geometryczna, czarno-biała forma. Przedstawiamy kilka przykładów, jak można uatrakcyjnić kod QR: od standardowych po najbardziej oryginalne.

1. Użyj koloruQR kod różowo-czarny

To najprostsze rozwiązanie. Kod QR nie musi być czarno-biały. Ważne, żeby było ciemno-jasny. Czyli możemy użyć innych kolorów niż czarny i biały, ale musimy zachować wystarczająco duży kontrast.

2. Zniekształć

QR kod z zaokrąglonymi brzegami

Dzięki korekcji błędów kody QR działają również wtedy, kiedy nie składają się z równiutkich kwadracików. Założenie było takie, żeby ułatwić korzystanie z kodów również przy kiepskiej jakości wydruku lub przy słabym aparacie. Ale można to wykorzystać kreatywnie i tworzyć z kodów obrazki. Tylko trzeba uważać, żeby nie przesadzić – nieczytelny kod QR jest dużo gorszy niż brzydki kod QR.

3. Dodaj obrazek lub napis

QR kod z logiem marketinglink.plRównież dzięki korekcji błędów można usunąć część kodu. W tym miejscu możemy umieścić logo, napis lub obrazek. Najlepsze miejsce na takie dodatki to środek kodu, tam najmniej szkodzi czytelności.

4. Wbuduj kod w większą całość

Obrazek nie musi być wewnątrz kodu. Może też być na zewnątrz, a wtedy kod QR jest jego częścią. Jeśli kod i reszta obrazka są dopasowane stylistycznie, całość może być bardzo efektowna.

5. Nie tylko kwadraty

Można się jeszcze dalej posunąć w odchodzeniu od nudnych czarno-białych kwadratów. W miejsce kwadratów można wstawić dowolny ciemny element. Na przykład Starbucks na swoich plakatach użył kodu QR stworzonego z ziarenek kawy, a Heineken – z kapsli.

Starbucks spill the beans qr

6. QR kod aktywowany produktem

Kod, który jest czytelny tylko wtedy, gdy użyje się danego produktu? To świetne rozwiązanie. Coś takiego udało się stworzyć agencji BBDO New York dla Guinnessa. Na szklance do piwa wydrukowano kod. Ale tylko białe tło. To co powinno być czarnymi kwadracikami pozostawiono przezroczyste. Dzięki temu kod da się odczytać tylko wtedy, jeśli do szklanki naleje się czarnego płynu. Jasne piwo nie da rady – tylko bardzo ciemne, takie jak Guinness. Na tej szklance widzimy również, że kod jest częścią większego wzoru.

7. QR kod z cieni

Jeszcze inna możliwość to kod, który można zeskanować tylko w szczególnych okolicznościach.
Taki QR kod został wykorzystany przez koreańską sieć sklepów e-mart, w której chciano zwiększyć sprzedaż w okolicy lunchu. Stworzono instalację, która w południe rzucała cień będący kodem QR. Po zeskanowaniu kodu klient otrzymywał kupon „słonecznej wyprzedaży”.
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.


 • Li To

  ile można wałkować temat kodów qr, które się po prostu nie przyjęły. Może napiszecie jeszcze o możliwościach second life?

 • Grzegorz Miłkowski

  Li To, problemem jest to, że firmy wciąż chętnie wykorzystują QR kody w swojej komunikacji. Takimi tekstami chcemy im pokazać, że skoro są tak przywiązani do tego narzędzia, mogą chociaż pomyśleć o bardziej kreatywnym wykorzystaniu QR kodów :)

  Natomiast jeżeli chodzi o Second Life, jak otworzymy sekcję „retro marketing”, myślę, że będzie to jeden z pierwszych tematów ;)

 • Hej, jakiś czas temu stworzyłem serwis w którym można wygenrować kod QR. Strona jest wielojęzyczna i posiada również polskie menue. QR kod generator Standardowo użytkownik może stworzyć kody do linka, smsa, maila, Vcard, Bitcoina,
  pozycji gps itp. W serwisie w bardzo łatwy sposób mozna tunować swoje kody, istnieje nie tylko opcja wyboru koloru elementów ale również I kształtu! Dodatkowo uzytkownik posiada możliwość wblendowania logo do swojego kodu! Narazie istnieje baza troche ponad 100 ikonek, głównie z mediów społecznościowych. Po każdym wygenerowaniu, na dole pod menue pojawia się link, z którym mozna bardzo łatwy sposób podzielić się z użytkownikami. Istnieje opcja pobrania kodu embed, co jest pomocne na stronach www, blogach itp. Mozna więc w bardzo łatwy sposób osadzić QR kod z mojej strony wstawiając link do obrazka. Serdecznie zapraszam I mam nadzieje że komuś pomogę tą darmową stroną! Pozdrawiam.