Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, Apple niedawno opatentowało nową technologię, która może przyczynić się do poprawy jakości zdjęć robionych za pomocą aparatów w telefonach komórkowych i tabletach. Patent nr 201401678799 opublikowany został 19 czerwca i określony został mianem „sztucznego mięśnia”.

Co nowego wnosi?

Nazwa „sztuczny mięsień” odnosi się do możliwości nowej technologii wykorzystywanej przez Apple, bazującej na użyciu „inteligentnych” materiałów EAP, czyli polimerów elektroaktywnych, które pod wpływem działania pola elektrycznego zmieniają kształt. Aktualnie wykorzystywany system w urządzeniach mobilnych  do ustawiania ostrości wykorzystuje silniczek, który przesuwa soczewki. „Sztuczny mięsień” przesuwałby soczewkę w górę i w dół kurcząc się, używając elektrycznego potencjału . Oznaczałoby to możliwość zastąpienia dotychczas wykorzystywanych soczewek systemem o wiele mniejszym, lżejszym oraz tańszym. Specjaliści Apple zapewniają również, że technologia ta może nie tylko znacząco obniżyć koszty, ale ma być także rozwiązaniem o wiele bardziej energooszczędnym niż dotychczas.

applepat1 applepat2

Nie wiadomo jeszcze, czy technologia zostanie wykorzystana w zapowiadanym na wrzesień nowym iPhone 6. Istnieje taka możliwość, jednak wydaje się, że to zbyt wcześnie. Nie można bowiem zapominać, że od złożenia patentu do jego wykorzystania w praktyce istnieje jeszcze długa droga do pokonania. Niemniej jednak praktyczne zastosowanie owej technologii może okazać się sporym sukcesem dla Apple i daje duże pole do popisu dla designerów.

Zgłoszony patent można zobaczyć TUTAJ


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski