Baidu i Google łączą siły

Baidu – najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Chinach wkrótce będzie wspierać przyspieszone strony mobile (Accelerated Mobile Pages) od Google’a. Potwierdził tę informację szef działu technicznego chińskiej firmy Gao Lei podczas przemówienia na pierwszej konferencji AMP Google w Nowym Jorku.

Dwie gigantyczne firmy połączyły swoje siły, aby rozwiązać problem z powolnym otwieraniem stron internetowych. Współpraca przede wszystkim przyniesie korzyści użytkownikom urządzeń mobilnych, pod względem szybkości ładowanych treści. Jest to istotna kwestia, ze względu na rosnące niezadowolenie i wysokie wymagania konsumentów.

Wspierana przez Google technologia AMP, czyli jeszcze szybsze strony mobilne, jest inicjatywą typu open-source, która ma na celu poprawę jakości pracy na smartfonach i tabletach. Jego wdrożenie pozwoli na dopasowanie zawartości do danego urządzenia. Zapewni to o wiele większą swobodę i przede wszystkim szybsze przeglądanie portali internetowych.

baidu.com

baidu.com

Baidu posiada własny odpowiednik AMP – MIP czyli Mobile Instant Pages, który powstał pod koniec sierpnia zeszłego roku. Jest to bardzo zbliżona technologia do tej zaproponowanej przez Google. Jedyną różnicę widać w zoptymalizowaniu pod kątem przeglądarek popularnych w Chinach. Baidu zapewnia jednak, że nie zrezygnuje ze swojego projektu MIP na rzecz AMP. Przede wszystkim z tego względu, że już prawie 3 miliardy stron jest indeksowanych przez tę firmę.

Jak to będzie wyglądać? Prawdopodobnie użytkownicy będą mogli otworzyć stronę AMP z Baidu SERP (Search Engine Results Page). Niestety nie można niczego potwierdzić ostatecznie, ponieważ konkretne działania nie zostały jeszcze uzgodnione. Firmy prowadzą rozmowy w kwestiach technicznych. Jednak wiemy na pewno, że współpraca przede wszystkim przyniesie korzyści użytkownikom urządzeń mobilnych, pod względem szybkości ładowanych treści.
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.


  • AMP to bez dyskusji przyszłość internetu. Google kładzie coraz większy nacisk na przyspieszone strony mobilne :-)