Internet stał się przestrzenią, w której młodzi użytkownicy czują się naturalnie i swobodnie. Czy wobec tego z łatwością rozpoznają, gdy grozić będzie im niebezpieczeństwo?

Najnowszy raport SOCIALPRESS pt. „Cyfrowe dzieciństwo. Jak chronić dziecko w sieci?” dostarcza rodzicom oraz opiekunom wiedzę na temat blasków i cieni świata online. Dziennikarze wraz z ekspertami odpowiadają na nurtujące pytania i otwierają ścieżkę do dialogu z młodymi użytkownikami.

Raport dostępny jest w tym miejscu:

https://socialpress.pl/cyfrowe-dziecinstwo

Cyfrowy świat: love-hate story

Chyba nikt z nas nie ma już wątpliwości, że nie sposób cofnąć tego, jak ogromną rolę odgrywają w obecnym świecie internet i serwisy społecznościowe. Wskutek tego młodzi użytkownicy, ucząc się przez obserwację, czerpią z nowego obrazu rzeczywistości jakim są nasze oczy wpatrzone w ekrany smartfonów, tabletów czy komputerów.

Dla ilu z nas pierwszą czynnością po przebudzeniu jest sięgnięcie po smartfona i rozbudzenie się w towarzystwie Facebooka lub Instagrama? Kto z nas nigdy nie chwycił za telefon widząc piękny zachód słońca, aby go upamiętnić i podzielić się nim na Stories? Ilu z nas wymienia wiadomości ze znajomymi każdego dnia? Szukamy w sieci informacji, inspiracji, znajomości, bodźców do działania, treści, które poprawią nam humor lub odpowiedzą na nurtujące nas pytania. Pewne działania wydają nam się naturalne, nie zastanawiamy się nad nimi i wykonujemy je automatycznie, zapominając, że najmłodsi uczą się na podstawie tego, co widzą. A dzieci widzą naszą relację z technologiami i nie znają innego świata niż ten z internetem.

źródło: materiały własne

Priorytet: edukacja

Dzieci nawiązują przez internet relacje, dzielą się swoimi zainteresowaniami, publikują zdjęcia i filmy oraz podejmują szereg aktywności, które mogą mieć wpływ na ich życie codzienne, towarzyskie i – choć czasem o tym zapominają – przyszłość.

Według niedawnych badań, po zamknięciu szkół prawie połowa uczniów (49,5%) korzysta w dni robocze z internetu 6 godzin lub więcej[1]To ponad ¼ doby przeznaczona na aktywność online. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat cyfrowego świata i nowych technologii oraz to, by rodzice rozmawiali z dziećmi zarówno o płynących z nich korzyściach, jak i zagrożeniach.

Niebezpieczne zjawiska w sieci

Phishing, pedofilia, szantaż, cyfrowy kidnapping czy luki bezpieczeństwa – to tylko kilka zagrożeń, jakie mogą napotkać w sieci dzieci. Młodzi użytkownicy nie potrafią jeszcze świadomie zadbać o swoje ustawienia prywatności, bezpieczeństwo sieci czy rozpoznać, za jakimi treściami może kryć się wirus. Podwójnym ryzykiem takiego stanu rzeczy jest to, że w wielu przypadkach korzystają oni z urządzeń swoim rodziców. Tych samych, na których dokonywane są przelewy bankowe, odbierane maile czy zapamiętane logowania do różnych profili.

Przy obecnych możliwościach, dostępnych aplikacjach i oprogramowaniach rodzic, nie będąc specjalistą IT, jest w stanie zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo urządzeń i sieci. O ochronie danych, VPN-ach, kontroli rodzicielskiej, bezpieczeństwie stron i sposobach na ich weryfikację przeczytacie we wspomnianym raporcie. Dowiecie się także:

  • kiedy młody internauta może zacząć korzystać z serwisów społecznościowych,
  • jakie funkcje oferują cyfrowi giganci, aby chronić młodych odbiorców,
  • jakie blaski i cienie mają internetowe challenge’e,
  • dlaczego rodzice dokumentują życie swoich dzieci w sieci i jakie zagrożenia to ze sobą niesie,
  • jak social media wpływają na samoocenę, rozwój emocjonalny i zdrowie młodych internautów,
  • jak internet może burzyć bariery, a dzieci niepełnosprawne wpływać na swoich rówieśników,
  • jak zapewnić bezpieczny dostęp do sieci i kontrolować aktywności online,
  • jakie zagrożenia mogą napotkać w sieci młodzi użytkownicy,
  • co zrobić, aby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed wyciekiem danych,
  • jak nie dać się oszukać i nie paść ofiarą cyberprzestępców.

Swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, z różnych perspektyw, podzieli się fantastyczni eksperci z zakresu psychologii, prawa, cyberbezpieczeństwa, marketingu, a także twórcy internetowi i rodzice, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami wychowania dziecka w erze internetu i social media.

Poradnikiem „Cyfrowe dzieciństwo” podpowiadamy, jak wychowywać mądrego e-obywatela, który będzie sprawnie i – przede wszystkim – bezpiecznie poruszał się po cyfrowej rzeczywistości – wskazuje Grzegorz Miłkowski, redaktor naczelny SOCIALPRESS. – Sieć pełna jest zagrożeń, które czyhają na nieuważnych użytkowników. Nawet bardziej świadomi internauci dają się złapać na haczyki, np. phishingowe, co może skończyć się wyciekiem danych, mniej lub bardziej wrażliwych, a w skrajnych przypadkach nawet poważnymi stratami finansowymi. Dorośli nie są bezpieczni online, a co dopiero dzieci, które – często bez odpowiedniego wsparcia merytorycznego ze strony starszych – korzystają z globalnej sieci.

Partnerem merytorycznym raportu jest agencja full service content marketing ContentHouse. Partnerami publikacji są Business Centre Club, Stowarzyszenie Content Marketing Polska oraz Izba Gospodarki Elektronicznej.

Zobacz raport “Cyfrowe dzieciństwo. Jak chronić dziecko w sieci?”: https://socialpress.pl/cyfrowe-dziecinstwo


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu