Aktualizacja systemu Windows Phone ma przynieść użytkownikom kilka zmian, jednak jedna wzbudza największe zainteresowanie. Programiści Microsoftu planują zaopatrzyć swoje urządzenia w asystenta głosowego. Cortana – bo tak ma się nazywać, pojawić się ma z premierą Windows Phone 8.1.

Wydaje się, że Microsoft zostaje daleko w tyle za konkurencją. Urządzenia od firmy Apple, oraz te działające na Androidzie już dawno zostały w taką funkcję wyposażone. Siri to wirtualny asystent i nawigator dostępny na urządzeniach z systemem iOS od 2010 roku. Urządzenia z systemem od Google, asystenta głosowego – „Google Now” – posiadają od 2012 roku.

Cortana będzie nas rozumieć „bez słów”?

Asystent głosowy od Microsoftu nie będzie jednak taki jak inne. Działanie Cortany ma opierać się na zaawansowanych algorytmach, tak aby mogła lepiej zrozumieć nasze potrzeby. Dane do jej działania dostarczać będzie wyszukiwarka Bing, jednak Microsoft planuje również rozszerzyć współprace z zewnętrznymi źródłami, takimi jak np. Foursquare. Będzie również zbierała informacje na temat użytkownika na podstawie informacji pobranych z naszym maili czy wiadomości. Wszystko po to, aby móc wyświetlać nam przypomnienia i inne sugestie bez konieczności naszej ingerencji. Ważne jest również to, że aby Cortana działała, nie będzie wymagała dostępu do internetu. Początkowo ma posiadać ok. 900 stałych komend, z pomocą których będzie starała się zrozumieć nasze zamiary. Wraz z kolejnymi aktualizacjami liczba stałych komend ma wzrastać. System podobnie jak u konkurencji, będzie zwracał się do użytkowników po imieniu, a dodatkowo ma zostać wprowadzona również możliwość używania pseudonimów. Cortane uruchomić będzie można za pomocą ustawionej przez nas wcześniej komendy głosowej.

cortana-by-the-verge

Dzięki Cortanie, będziemy mogli za pomocą poleceń głosowych wysłać sms-a, e-mail czy sterować odtwarzaczem muzyki. Co ciekawe, już w dniu premiery system oprócz języka angielskiego, będzie również obsługiwał język polski wraz z dostępem do wszystkich funkcji. Prócz tych dwóch języków, obsługiwać będzie również francuski, włoski, portugalski, hiszpański, rosyjski, chiński oraz japoński. Trzeba przyznać, że pod tym względem Microsoft zdecydowanie odstaje od konkurentów.

System prawdopodobnie zostanie zaprezentowany w kwietniu na konferencji Build.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski