Domena org została sprzedana spółce Ethos Capital, która jest nastawiona na zysk. Zatem, szykują się ogromne zmiany. W dużej mierze dotyczą przede wszystkim kosztów. Komu to może zaszkodzić?

1,135 miliarda dolarów – Sprzedane!

Domena org, a właściwie organizacja non-profit, która zarządza rejestrem domen tego typu, Public Interest Registry, została sprzedana. Na werbinarium Internet Society ujawniono, że suma za którą ją kupiono to 1,135 miliarda dolarów.

Jak czytamy na powyższym tweecie, nowym nabywcą jest spółka Ethos Capital, która jest nastawiona na zysk. Jak czytamy na stronie domainnamewire.com, sprzedaż ta, to ciekawy krok spółki, która zapłaciłaby za tę domenę o wiele więcej, gdyby zrobiono konkurs. W dodatku, obecna cena hurtowa tej domeny wynosi około 10 dolarów, co daje 100 milionów przychodów w ciągu roku. Mówi się również, że Ethos podwoi stawkę, co może zwiększyć również dwukrotnie sumę przychodów rocznie.

Co oznacza to dla użytkowników?

Przede wszystkim, domena org zawsze była uważana jako godny zastępca innej – com. Miała ona pomóc tym stronom, które nie należą do wielkich koncernów i korporacji i nie są nastawione na zysk. Poprzez tę sprzedaż nastąpił nieoczekiwany zwrot. I tak, 30 czerwca ICANN, czyli organizacja non-profit zdecydowała się usunąć wszystkie ograniczenia cenowe dla domen z końcówką org. Wcześniej, były one uznawane za tanie. Teraz wszystko się może zmienić. Jak czytamy w serwisie theverge.com, PIR w liście otwartym z dnia 1 maja oświadczył, że nie ma planów podwyżek cen dla tej domeny.” Jednak, jakby zaprzeczając, kilka dni później, pojawiło się oświadczenie Ethos. Przedsiębiorstwo powiedziało, że nie może oferować takich cen, które były odpowiednie w dalekiej przeszłości. W związku z tym, konieczny będzie roczny wzrost cen średnio nawet o 10 procent.

Co z innymi organizacjami non-profit oferującymi domeny?

Jeżeli firma Ethos Capital zdecyduje się zrealizować swoje plany w związku z podwyżkami cenowymi, może to także mieć negatywne skutki dla innych organizacji non-profit oraz instytucji, które posiadają tę domenę.. Być może za jakiś czas, albo całkowicie znikną one z rynku, albo po prostu zostaną przejęte przez inne, większe firmy. W Polsce, wśród takich stron możemy wyróżnić strony takie jak: wikipedia, historia, itp. Zagrożeni są również, i to jest dobra wiadomość, firmy publikujące nielegalne treści lub powielający te, które są pirackie. Warto również wspomnieć, że na ten moment, domena org jest siódmą największa na świecie i korzysta z niej obecnie ponad 10 milionów użytkowników.

 


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski