Magda Gessler reklamująca energetyki, a SA Wardęga przybory do pieczenia ciast. Czy to na pewno dobry zabieg marketingowy? Narzędzie House of Influence jest w stanie to sprawdzić.

Firmy Dentus Aegis Network Polska oraz ARC Rynek i Opinia stworzyły narzędzie – House of Influence, które w sposób ilościowy, pozwala porównywać celebrytów ze świata offline, czyli mediów, reklam i wydarzeń z internetowymi influencerami, a także dopasować oraz jak najlepiej dobrać do skutecznych działań marketingowych i reklamowych. Przez influencerów rozumiemy wpływowe osoby ze świata internetu. Osoby, udzielające się na blogach, YouTube czy Facebooku.

Obecnie nie liczy się tylko zasięg jaki celebryta / influencer jest w stanie uzyskać. Kluczowa jest zdolność wpływania na decyzje odbiorców. Wezwanie ich do podjęcia działania. Zatem czy młodzi konsumenci liczą się z celebrytami? Co wpływa na potencjał influencerów? W jakich wymiarach influencerzy online’owi mają przewagę nad celebrytami? Na te i wiele innych pytań odpowiada nowe narzędzie House of Influence.

Twórcy tego narzędzia, zestawili w jednym projekcie badawczym świat online i offline, twarde dane z emocjami ludzi. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadu internetowego na próbie 2012 internautów w wieku 15-55 lat.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia:

Młodsi internauci i użytkownicy mediów wykazują się większym zaangażowaniem wobec postaci które komentują, pasjonują się ich dokonaniami i tym co robią na co dzień. (…) Dopasowanie influencera czy celebryty do kategorii rynkowej było także przedmiotem badania.

Jak działa House of Influence?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Na podstawie wyników badania stworzono dwuwymiarowy index jakości influencerów – HI INDEX. Składają się na niego dwa inne wskaźniki. Wskaźnik REACH, który mierzy znajomość influencera oraz stopień zainteresowania jego osobą. Składa się z: (60% * – Znajomość wspomagana + 20% Lubię oglądać programy/filmy z tą osobą lub czytać jej teksty + 20% * Lubię czytać informacje na temat tej osoby)

Drugi wskaźnik o nazwie INFLUENCE dotyczy wiarygodności influencera, a także stopnia w jakim inspiruje on swoich fanów. Rozkładając go na czynniki pierwsze: (20% * – Podoba mi się styl bycia tej osoby + 20% * – Chciał/a/bym być taki/a jak on/a + 20% * – Ta osoba mnie inspiruje + 20% * – Opinie wyrażane przez tę osobę są dla mnie wiarygodne + 20% * – Był/a/bym skłonna kupić produkt/usługę polecaną przez tę osobę).

Gwiazdki są symbolami mnożenia. Wyjaśnienia w nawiasach są to opisy średnich ważonych (waga mnożona przez składnik średniej). Z kolei na HI Index składa się: (33% * Reach Index + 67% * Influence Index)

Jakie dane House of Influence jest w stanie zdobyć?

Narzędzie bada, w którym świecie Magda Gessler jest bardziej aktywna i z czego znają ją odbiorcy. Restauratorka celebrytka większą aktywność wykazuje w świecie mediów, reklam i wydarzeń. Procent 96% oznacza, że biorąc pod uwagę wszystkie wywiady przeprowadzone na panelu ARC, Magda Gessler jest rozpoznawalna w 96%. Pod linią “online” mamy informację ile oraz jak ludzie rozmawiają o Magdzie Gessler.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Badani zostali poproszeni o wskazanie cech, które są charakterystyczne dla Magdy Gessler oraz emocji jakie u nich wywołuje. Ankietowani spośród listy kategorii, mieli również wskazać, do których według nich, restauratorka celebrytka pasuje.

Raport jest optymalnym narzędziem pozwalającym na precyzyjne dobranie influencera na potrzeby kampanii marketingowych – mówi dr Adam Czarnecki z ARP Rynek i Opinia. Z badań wynika, że influencerzy depczą po piętach offline’owym celebrytom. Co więcej, w najmłodszych i średnich grupach docelowych coraz częściej, osobowości internetu, wskazywane są jako osoby godne zaufania.

Pełna wersja raportu dostępna jest do kupienia po złożeniu zamówienia na stronie House of Influence.

Raport wyceniany jest indywidualnie w zależności od potrzeb klienta oraz zakresu badania – dlatego też koszty wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu