Technologia mobilna piątej generacji już wkrótce stanie się faktem i będzie z niej korzystał każdy z nas. Nie ma wątpliwości, że sieć 5G zmieni sposób, w jaki pracujemy i wpłynie na wiele dziedzin życia. Zmiany nie ominą wirtualnej rzeczywistości.

Nowa szansa dla technologii AR i VR

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) pozwoliły na opracowanie wielu ciekawych rozwiązań, lecz przez ostatnie lata cały czas pozostawały w cieniu. Barierą był drogi i niewygodny sprzęt oraz stosunkowo ograniczone możliwości jego wykorzystania.

Z czasem zaczęło się to zmieniać. Lecz choć powstały urządzenia, które stały się przystępne, łatwe w obsłudze i umożliwiające osiąganie niesamowitych efektów, to wciąż niedostatki dostępnych technologii sprawiały, ze czasy świetności VR i AR jeszcze się nie zaczęły. Wszystko jednak wskazuje na to, że technologia mobilna piątej generacji wiele zmieni!

Sieci komórkowe 5G mogą zapewnić redukcję kosztów łączności mobilnej i co ważniejsze, ogromną ilość przesyłanych danych bez opóźnień.

Przyszłość nowoczesnych technologii

Miniaturyzacja urządzeń AR i VR, internet rzeczy, technologia mobilna piątej generacji to wszystko przybliży świat, w którym wszystko będzie inteligentne i połączone. Bez wątpienia skorzysta na tym wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość.

Coraz częściej mówi się też o tzw. mieszanej rzeczywistości (ang. mixed reality – MR). Możemy się spodziewać, że skorzysta na tym nie tylko branża rozrywkowa, która obecnie czerpie z VR najwięcej, ale też przemysł, edukacja, medycyna i inne dziedziny życia. Już teraz przemysł motoryzacyjny inwestuje w technologie VR i wizualizację 3D, aby usprawnić projektowanie wyrobów, poprzez ich wirtualne tworzenie, badanie i testowanie!

Możliwe jest także sterowanie pracą robotów, z dowolnego miejsca, a technologia 5G sprawi, że będzie to w pełni precyzyjne i płynne, co wyeliminuje niemal do zera ewentualne błędy techniczne. Optymistycznie wygląda też przyszłość e-sportu, który o oparciu o kontrolery ruchu i niezwykle szybkie połączenie z siecią, zapewni nową jakość rozrywki. Niezwykłych możliwości można się też spodziewać dzięki połączeniu technologii mobilnej piątej generacji ze sztuczną inteligencją.

Świat, który znamy ze świata science fiction jest już na wyciągnięcie ręki. Wdrożenie sieci 5G to bez wątpienia krok w dobrą stronę.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu