Jeszcze nie tak dawno warstwowy wydruk 3D uznawany był za przyszłościową procedurę, dzięki której miało dojść do zwiększenia wydajności produkcji. Okazało się jednak, że musiała ona ustąpić miejsca innej.

Jak podaje Time.com, Silicon Valley startup Carbon 3D zaprezentowała swoją przełomową technologię druku 3D. Została ona nazwana technologią CLIP – Continuous Liquid Interface Production, ponieważ pozwala ona na „wyłanianie się” stałych przedmiotów wprost z naczynia wypełnionego specjalną cieczą.

Jak to działa?

Proces ten możliwy jest dzięki odpowiedniej, bardzo dokładniej manipulacji tlenem i światłem. Przy wykorzystaniu właściwego oprogramowania, modele w wersji 3D nakładane są na naczynie wypełnione ciekłą żywicą. Następnie przez specjalny materiał podobny do soczewek kontaktowych, przepuszczający tlen, zostaje rozproszone światło. Powstające w ten sposób promienie UV odpowiedzialne są za proces zastygania cieczy, natomiast zadaniem tlenu jest jego spowolnienie.

https://www.youtube.com/watch?v=UpH1zhUQY0c

Czy technologia ta znajdzie zastosowanie?

Zdaniem twórców ma zdecydowanie większe szanse niż jej poprzedniczka. Już teraz mówi się o jej potencjalnym wykorzystaniu przy produkcji stentów medycznych oraz robionej na specjalne zamówienia odzieży sportowej. Jednak technologia CLIP nie umożliwi wytwarzania metalowych przedmiotów, ponieważ cały proces produkcji będzie możliwy wyłącznie wtedy, kiedy użyta w nim ciesz będzie materiałem bazującym na polimerach, będących podstawowym budulcem tworzyw sztucznych.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu