Artykuł Partnera

Związek między aktywnością fizyczną a produktywnością znany był człowiekowi od zarania cywilizacji. Badania pokazują, że sport i rekreacja mają pozytywny wpływ na motywację oraz lepsze samopoczucie pracowników i atmosferę w środowisku pracy. Regularne uprawianie sportu przynosi wiele korzyści dla zdrowia — między innymi obniża ciśnienie krwi, wpływa na pracę serca, dotlenienie organizmu, wzmacnia mięśnie i poprawia jakość snu. Jak sport wpływa na produktywność pracy? Podpowiadamy.

Zdrowy pracownik to efektywny pracownik

Na efektywność pracy ludzi duży wpływ ma ich zdrowie. Jak wiadomo, sport przynosi wiele korzyści w tym aspekcie i dlatego zalecana jest regularna aktywność fizyczna zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Niestety wciąż wiele osób nie uprawia żadnego sportu, a wolny czas spędza czas głównie przed ekranem telewizora, monitora lub smartfona. Taki stan rzeczy powoduje wzrost zachorowań na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, a także otyłość i nadwagę.

Istnieje cała lista naukowo dowiedzionych, pozytywnych efektów uprawiania sportu. Dzięki niemu mamy mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Dodatkowo aktywność powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, reguluje przemianę materii, obniża ciśnienie, zapobiega osteoporozie, wzmacnia system immunologiczny, a przede wszystkim obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowych. Korzyścią z podejmowania regularnej aktywności jest także utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Ze względu na to, że osoby, które regularnie ćwiczą, mają znacznie bardziej wydolny układ odpornościowy niż te, które tego nie robią, są mniej podatne na choroby, a więc rzadziej biorą zwolnienie lekarskie. W związku z tym porównaniu do pracowników ze słabym układem immunologicznym osiągają lepsze wyniki, choćby dlatego, że częściej przebywają w pracy.

Pracodawcy powinni być świadomi, że ruch zwiększa także wydajność umysłową i między innymi zdolność zapamiętywania. Właściwość ta doceniana jest zwłaszcza przez korporacje zatrudniające głównie pracowników biurowych. Mogą oni w trakcie przerwy skorzystać z siłowni firmowej, na której znajdują się podstawowe sprzęty takie jak rowerki, bieżnie czy stepery. Dodatkowo zachęcają swoich podwładnych do aktywnego trybu życia. Z tego powodu instalują stojaki na rower elektryczny, a także zamykane rowerownie, dzięki czemu umożliwiają pracownikom dojazd jednośladem do miejsca pracy.

Sport uczy rywalizacji i współdziałania

Sport pozwala nam nabyć wiele ważnych umiejętności, które potrzebne są w pracy i prowadzeniu biznesu. Uczy rywalizacji w myśl zasady fair play, przemyślanej reakcji, a także zachowania się w kryzysowych sytuacjach. Podejmując się jakieś rywalizacji, zawsze oczekujemy wygranej, jednak to porażki są najważniejszą lekcją, która doskonali poszczególne aspekty naszego charakteru. Sport uczy również współdziałania w zespole. Wspólne uprawianie sportu i na przykład udział w zawodach jest więc doskonałym sposobem na budowanie relacji, a także mobilizowaniem pracowników do ruchu. Dzięki temu zacieśniane są relacje międzyludzkie i nawiązywane są bliższe znajomości, co wpływa na lepszą atmosferę w miejscu pracy. Niemal każda gra zespołowa świetnie sprawdzi się jako dyscyplina, która integruje zespół.

Sport wpływa na jakość snu

Jak powszechnie wiadomo, człowiek, który jest wyspany, jest pełen energii i może skoncentrować się na zadaniach, a co za tym idzie, jest bardziej wydajny i produktywny. Aby się zregenerować, dorośli ludzie potrzebują około 7 do 9 godzin snu. Wielu z nich jednak ma problem z zasypianiem, a odpowiedzią na ten kłopot jest regularna aktywność fizyczna. Uprawianie sportu podnosi komfort snu i nie tylko. Wpływa też na lepsze zasypianie i brak pobudek w nocy. Sport rozluźnia mięśnie i uczy nas poprawnej techniki oddychania, co wpływa na szybsze zasypianie. Dodatkowo leczy dolegliwości związane z nerwobólami. Wśród najczęściej polecanych aktywności, które mają dobry wpływ na sen, można wymienić pilates, jogging, trening siłowy i obwodowy, a także jogę.

Zadowolony pracownik jest bardziej produktywny

Jak wiadomo zmotywowany pracownik, który jest szczęśliwy i nie cierpi z powodu zaburzeń nastroju lub depresji, będzie znacznie bardziej produktywny. Hormonami, które wpływają na nasze samopoczucie, są endorfiny, a za ich wytwarzanie odpowiedzialna jest m.in. aktywność fizyczna. Ich produkcja może trwać nawet do kilku godzin po zakończonym wysiłku, a już 30-minutowy trening wystarczy, aby znacząco pobudzić ich wytwarzanie.  

Pracownik, który spędza przy biurku 8 godzin dziennie przez wiele lat, jeżeli do tego dodamy stres, niezdrowe nawyki żywieniowe, a także używki, często nie jest szczęśliwy. Dodatkowo wzrasta u niego ryzyko chorób, co powoduje ogólny rachunek strat dla pracodawcy. Z tego powodu po stresującym dniu, aby mieć siłę i energię do efektywnej i produktywnej pracy, warto poświęcić chociaż pół godziny na to, by trochę się poruszać. Nie musi być to bardzo wymagająca aktywność na przykład biegi. Na początek wystarczy nawet krótki spacer czy przejażdżka rowerem.

Artykuł Partnera


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu