Już za kilkanaście lat maszyny będą mądrzejsze od nas, telepatia stanie się czymś zupełnie naturalnym, a ludzie będą dysponować niesamowitymi zdolnościami – przewiduje dyrektor inżynierii Google. Brzmi jak science fiction? Zobacz, co jeszcze czeka nas w niedalekiej przyszłości.

Raymond Kurzweil, nazywany jest prorokiem sztucznej inteligencji. Od 2012 roku współpracuje z Google, gdzie zajmuje się tematyką maszynowego uczenia się i przetwarzania języka naturalnego. Ponadto jest jednym z najbardziej znanych futurystów i transhumanistów naszych czasów, a wskaźnik jego przewidywań wynosi 86 procent. Kolejną „przepowiednią” podzielił się na konferencji technologicznej SXSW 2017 – jest przekonany, że osobliwość technologiczna nastąpi w ciągu najbliższych 12 lat.

Co zyskamy dzięki technologicznej osobliwości?

Technologiczna osobliwość (singularity), odnosi się do momentu, w którym nowe technologie będą rozwijały się tak szybko i efektywnie, że nie będziemy w stanie ich w pełni kontrolować, a co za tym idzie określać, co czeka nas w przyszłości. Ten futurystyczny obraz niewątpliwie zmieni nasz świat. Przede wszystkim, ludzie osiągną niebywałą inteligencję i długowieczność. Co więcej, nanoroboty w naszym ciele, będą na bieżąco kontrolowały nasze zdrowie i dokonywały koniecznych napraw, a komunikacja stanie się o wiele szybsza, dzięki telepatii. Kurzweil przewiduje również, że ludzie stworzą coś na wzór globalnej świadomości, a wszystkie nasze myśli będą przechowywane w cyfrowych chmurach.

Szef SoftBanku Masayoshi Son podziela tę wizję, jednak oddala ją do 2047 roku. Nie są to jedynie nic nie znaczące przepowiednie. Sztuczka inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie i być może faktycznie, jak twierdzi CEO SoftBanku, już za kilkadziesiąt lat nasze buty będą mądrzejsze od nas. Na pewno kiedyś do tego dojdzie, jednak nie wiadomo jak szybko. Niewątpliwie jest to spełnienie marzeń futurystów, ale również niesie ze sobą wiele negatywnych emocji. Od wielu lat mówi się o zawładnięciu światem przez roboty, które zostały wyposażone w zaawansowaną sztuczną inteligencję. Przed ich buntem ostrzegają między innymi Stephen Hawking, Elon Musk.

Jednak są również plusy rozwoju technologicznych osobliwości. Przede wszystkim maszyny mogą pomóc nam w podejmowaniu racjonalnych decyzji, bez sugerowania się emocjami. Ponadto dzięki komputerom wszczepionym w korę mózgową, staniemy się bardziej inteligentni. Kurzweil przekonany jest, że już wkrótce będziemy tworzyć syntezę człowiek-maszyna, która pozwoli nam lepiej funkcjonować w świecie.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski