Skype planuje wprowadzić nową funkcję umożliwiającą tłumaczenie rozmowy w czasie rzeczywistym. Firma pracowała nad tym rozwiązaniem już od dłuższego czasu. Możliwe, że wkrótce zawita ono w programie.

Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, to wiele wskazuje na to, że Skype działający pod skrzydłami Microsoftu od dłuższego czasu pracował nad technologią tłumaczenia rozmów na żywo. Dzięki nowemu patentowi możliwe będzie tłumaczenie tego, co mówimy na inny język i to w czasie rzeczywistym, co demonstruje ten film:

W czasach, gdy coraz więcej programów jest w stanie generować ludzką mowę, a także wykonywać komendy głosowe, nowe możliwości Skype jawią się jako fenomenalne usprawnienie procesu komunikacji. Dzięki temu znikają kolejne blokady komunikacyjne, pozwalając na rozmowę z osobami nieznającymi żadnego z języków, którymi się posługujemy. Oczywiście zasadne pozostaje wciąż pytanie o jakość tłumaczenia i kwestie związane z nieprzekładalnością różnych kontekstów; pytanie o problemy z różnymi akcentami, gwarami i odmianami regionalnymi. Przykładowo przypomnijmy sobie typowe błędy Google Translatora zwłaszcza w przypadku języków fleksyjnych, jakim jest np. język polski, mimo to inicjatywa wydaje się przełomowa i z pewnością umożliwi nawiązanie kontaktów osobom nie znającym swoich swoich języków.

Skype Translator jeszcze w tym roku!

Podczas konferencji Code zapowiedziano, że nowa funkcja pojawi się w wersji beta jeszcze w tym roku. Dokładnie pod koniec 2014 ma zostać udostępniona rozwojowa wersja Skype z nową funkcją dla Windowsa 8. Na razie brak informacji, czy Skype Translator będzie dostępny dla użytkowników darmowych kont. Już teraz jednak pojawiają się spekulacje, że to dopiero początek testowania nowej technologii, która pełnię swoich możliwości uzyska za parę lat i będzie wykorzystywana raczej komercyjnie.

Nie ma jednak wątpliwość, że Microsoft robi duży krok naprzód, a samo rozwiązanie zapowiada się nad wyraz ciekawie i nowocześnie. Zobaczymy zatem, jak sprawdzi się w praktyce.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski