Po założeniu specjalnych gogli przeniesiemy się w inny wymiar, a w nim przetestujemy wymarzony samochód, dopracujemy idealnie wyglądającą kuchnię oraz pomalujemy ściany bez nawet ruszania pędzla i farby. VR zaczyna działać, a jest szczególnie atrakcyjna dla polskiego designu. 

Technologia wirtualnej rzeczywistości znajduje praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. Podczas rozmowy z jednym z współwłaścicieli firmy VR VISIO, wspomniał on, że VR może znaleźć zastosowanie na przykład podczas wyboru wymarzonego samochodu.

Czytaj więcej: Zakładamy gogle i przenosimy się w inny wymiar. Wywiad z osobą, która tego doświadczyła

Jednak nie spodziewaliśmy się, że nastąpi to tak wcześnie – kilka dni temu firma IKEA udostępniła aplikację, która pozwala użytkownikom ujrzenie swojej wymarzonej kuchni.

Wymarzona kuchnia

Jak podał portal Wirtualne Media aplikacja o nazwie IKEA VR Experience została udostępniona za pośrednictwem serwisu Steam. Użytkownik, z goglami na oczach może odwiedzić wirtualną kuchnię. Co więcej w dowolny sposób może on modyfikować dobór elementów wyposażenia albo zmieniać ich kolory.

www.ikea.com
www.ikea.com

Wirtualna rzeczywistość stwarza zupełnie nowe, nieznane dotąd możliwości zaangażowania klientów – podkreśla Martin Enthed, IT manager w IKEA Communications. – Dzięki nowej aplikacji mogą oni niemal namacalnie sprawdzić rozmaite warianty wyposażenia i urządzenia kuchni za pomocą naszych produktów zanim zdecydują się na zakup tych najbardziej odpowiednich dla siebie.

Wirtualny wystrój wnętrz

Już wcześniej (2013) firma IKEA, stworzyła dla swoich klientów aplikację przeznaczoną do aranżacji wnętrz. Umożliwiała ona nanoszenie wirtualnych mebli na prawdziwy obraz swojego mieszkania. Pomimo dobrego pomysłu, program nie najlepiej działał i często się zawieszał. Z kolei inna aplikacja (iStaging), która wykorzystuje technologię VR, umożliwia obserwację pokoju z zaproponowanymi meblami. Program dostępny jest tylko na smartfony ponieważ tylko one mieszczą się w między innymi w Cardboardach.

Polskim pomysłem jest aplikacja, która pozwala na zmianę koloru wnętrza bez rzeczywistych jego modyfikacji. Program ten oferuje firma Dulux. Dzięki aplikacji o nazwie Dulux Visualizer, możliwe jest wirtualne pomalowanie ścian pokoju za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Program oferuje również podpowiedzi w doborze kolorystyki oraz łączenia kolorów.

Wirtualne ustawianie mebli

http://kuchnie.brw.com.pl/3d-creator-family-line/
http://kuchnie.brw.com.pl/3d-creator-family-line/

Ikea nie jest jedyną firmą, która umożliwia swoim klientom zaprojektowanie i zobaczenie wirtualnej kuchni. Black Red White stworzyła aplikację o nazwie 3D Creator Family Line, która pozwoli stworzyć projekt kuchni za darmo i bez wychodzenia z domu. Może i nie umożliwia ona zobaczenie projektu na taką skalę jak najnowszy program Ikei, ale jest równie praktyczna. Co więcej pozwala on stworzyć wstępny projekt kuchni i go wycenić.

Bez wątpienia wirtualna rzeczywistość jest szczególnie atrakcyjna dla designu i prawdopodobnie to tu znajdzie zastosowanie najszybciej. Zdecydowanie ułatwi to zadanie umeblowania swojego mieszkania. Ponadto odbędzie się ono w przyjemniej atmosferze, a na dodatek zaoszczędzi czasu i niepotrzebnych pomyłek i zwrotów niepasujących mebli do sklepów.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski