5 alternatyw dla Google z kraju i ze świata

źródło: shutterstock.com

Google jest niekwestionowanym liderem wśród wyszukiwarek w Polsce i na świecie. Ale oprócz giganta z Mountain View jest kilka innych, popularnych wyszukiwarek, z których korzystają miliony ludzi. Oto one!

Bing

źródło: bing.com

Bing to wyszukiwarka internetowa, która do złudzenia przypomina Google. Jej twórcą jest firma Mikrosoft, która wprowadziła ją na rynek dopiero w 2009 roku. Posługując się tą wyszukiwarką możemy korzystać z wielu przydatnych funkcji jak szybkie odpowiedzi czy informacje lokalne. Nie brakuje też licznych usług takich jak Bing Maps, Bing News, Bing Translator, Bing Images. Oczywiście wyszukiwarka uwzględnia też potrzeby użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.

Yahoo.com

źródło: yahoo.com

Wyszukiwarka Yahoo! jest jedną z najstarszych wyszukiwarek, ponieważ powstała w 1994 roku, czyli 4 lata wcześniej niż Google. Obecnie pełni funkcję portalu internetowego i jest wspierana przez wspomniany Bing. Na Yahoo! możemy założyć konto pocztowe, zapoznać się z aktualnymi wiadomościami i posłuchać radia internetowego oraz skorzystać z kilku innych funkcji.

Pozostałe wyszukiwarki internetowe w Polsce

Nie ma wątpliwości, że pozostałe wyszukiwarki na polskim rynku nie odgrywają dużej roli. Tylko nieliczni korzystają z DuckDuckGo.com, Interia Katalog lub innych.

Warto jednak wspomnieć o mało znanej DuckDuckGo.com, która jest wyszukiwarką z przyjaznym interfejsem i dużą szybkością działania, ale co ważniejsze, w przeciwieństwie do Google nie zbiera danych użytkowników zapewniając całkowitą anonimowość! Bez wątpienia właśnie to zapewniło jej rozpoznawalność.

źródło: duckduckgo.com

Wyszukiwarki na świecie

Na świecie oprócz Google, Bing czy Yahoo! funkcjonuje kilka wyszukiwarek, które są popularne lokalnie.

Yanedex.com to wyszukiwarka, z której chętnie korzystają użytkownicy z Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Kazachstanu. W Rosji wybiera ją ponad połowa internautów. W Chinach z kolei niezwykle popularną wyszukiwarką jest Baidu – korzysta z niej ponad 70% Chińczyków.

źródło: yandex.com

źródło: baidu.com

Choć funkcjonuje jeszcze kilka innych wyszukiwarek, to są one na tyle mało popularne i zazwyczaj mają zbyt mało do zaoferowania, aby móc konkurować nie tylko z Google, ale też z innymi bardzo dobrymi wyszukiwarkami. Dlatego zapewne udział poszczególnych wyszukiwarek na polskim i na globalnym rynku nie zmieni się w najbliższych latach.

 
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.