Facebook znowu na zakupach: 0,5 mld dolarów za platformę reklamy wideo

Facebook połączy potencjał mobile i wideo

fot. facebookbrand.com

Reklama wideo już dawno temu znalazła się w orbicie zainteresowań Facebooka. Kolejnym tego potwierdzeniem jest najnowsze posunięcie biznesowe spółki z Menlo Park – zakup platformy reklamy wideo.

W marcu Facebook obwieścił światu, że oficjalnie (po kilkumiesięcznych testach) wprowadza reklamy wideo, tzw. Premium Video Ads. Od tego czasu nowy format reklamowy jest konsekwentnie wdrażany w coraz to nowych krajach. W maju do krajów, w których Facebook oferuje reklamy wideo dołączyły Australia, Brazylia, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy i Wielka Brytania.

Kontekst i dopasowanie

Teraz przyszedł czas na kolejny krok w kierunku uczynienia z formatu wideo istotnego źródła dochodów Facebooka. W tym celu spółka zakupiła platformę reklamową LiveRail, która zajmuje się optymalizowaniem spotów wideo. Dzięki temu reklamy wideo wyświetlane przez Facebooka mają być jeszcze bardziej kontekstowe i lepiej dopasowane do odpowiedniej publiczności, a dzięki temu atrakcyjniejsze dla reklamodawców. Z drugiej strony, dzięki LiveRail Facebook będzie zarabiał na wyświetlaniu reklam w całym internecie. Szacowana wartość transakcji oscyluje wokół 400-500 mln dolarów.

Platforma LiveRail powstała w 2007 roku. Twórcom contentu wideo oferuje kompleksową ofertę w zakresie promocji ich treści, dostarczając wszelkie niezbędne informacje. Wśród dotychczasowych klientów LiveRail warto wymienić chociażby serwisy wideo Dailymotion i CBS Interactive, amerykańską ligę baseballa MLB czy kanał telewizyjny ABC Family. Każdego miesiąca za pośrednictwem platformy wyświetlanych jest blisko 7 miliardów spotów wideo.

Facebook połączy potencjał mobile i wideo?

Przypomnijmy, że w portfolio Facebooka od maja znajduje się już platforma reklamy mobilnej – Audience Network. Niewykluczone, że Facebook połączy potencjały obu platform w celu wyświetlania reklam wideo w mobilnych aplikacjach.

Komunikaty prasowe obydwu spółek dostępne tutaj i tutaj.
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.