Wzrasta poziom użytkowania urządzeń mobilnych, rośnie więc także ilość szkodliwego oprogramowania na tablety i smartfony. Warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które opracowaliśmy w krótkim poradniku.

W 2013 roku dziennie firma FORTINET wykrywała ponad 1300 nowych szkodliwych aplikacji na smartfony i tablety. Spośród wszystkich infekcji mobilnych wykrytych przez laboratorium FortiGuard Labs w 2013 roku, aż 96,5% stanowiły te atakujące system Android. Obecnie znanych jest ponad 400 000 robaków atakujących system Android. Należą one do ponad 300 różnych rodzin. Te alarmujące statystyki to znak, że trzeba zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia w szczególności, jeżeli korzystamy na nim z bankowości mobilnej.

1. Zawsze wylogowuj się z serwisów internetowych

Każdorazowe logowania na stronach www powoduje pozostawienie plików cookie z naszymi danymi. Wylogowując się, usuwamy te dany, zmniejszając prawdopodobieństwo cyberprzestępstwa, dlatego podstawowym nawykiem powinno być zawsze wciśnięcie przycisku „wyloguj” i odczekanie do pojawienia się strony informującej o zakończeniu procesu.

2. Używaj blokowania ekranu z hasłem, kodem lub znakiem graficznym

Blokada ekranu może okazać się szczególnie skuteczna, gdy nasz telefon lub tablet trafią w niepowołane ręce. Ustawienie chociażby najprostszej blokady uchroni nas przed tego typu sytuacjami, a na pewno wydłuży próbę uzyskania naszych danych, co w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia mobilnego powinno wystarczyć na zablokowanie kont.

3. Nie rezygnuj z programu antywirusowego

Wiele osób uważa, że oprogramowania mobilne są wolne od złośliwego oprogramowania a antywirusy jedynie obciążają niepotrzebnie system. Jednak są one bardziej podatne na ataki hakerskie niż pecety, które posiadają więcej zabezpieczeń, dlatego nie należy rezygnować z instalacji programu antywirusowego.

4. Nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł

Tego typu aplikacje, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydają się w porządku, mogą kryć w sobie różnego rodzaju dodatki szpiegowskie. Nie warto ryzykować, tym bardziej, że oficjalne sklepy (App Store, Google Play, Windows Phone Store) oferują sporo ciekawych aplikacji.

5. Regularnie aktualizuj aplikacje i system operacyjny

Każda aktualizacja wprowadza udoskonalenia, ważne także z poziomu bezpieczeństwa. Nie warto więc zwlekać, bo producenci zazwyczaj nanoszą zmiany w aplikacjach po doniesieniach o nowych zagrożeniach.

6. Nie klikaj w linki z nieznanych źródeł

Zwłaszcza w te nadesłane w SMS-ach i e-mailach niewiadomego pochodzenia.

7. Wyłączaj WiFi i Bluetooth, jeżeli ich nie używasz

One także, podobnie jak połączenie za pomocą kabla USB, mogą być źródłem ataku. Starajmy się więc korzystać z nich w znanych nam miejscach, a w szczególności unikać logowania do serwisów bankowych w zasięgu otwartych sieci publicznych.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu