Oprawa graficzna bloga firmowego jest na tyle ważna, że jest to pierwsza rzecz, na jaką nasz odbiorca zwraca uwagę. Strona staje się ciekawsza i powoduje czy odwiedzająca ją osoba zostanie przekonana do dalszego jej przeglądania czy też od razu ja opuści. Skąd jednak zdobyć interesującą grafikę tak, aby nie mieć później do czynienia z prawnikami w sprawie nieposzanowania praw autorskich twórców?

Każda twórczość, również ta w Internecie ma swoje prawa autorskie. To, że dane zdjęcie możemy z łatwością skopiować nie uprawnia nas do jego dalszego przetwarzania, jeśli autor nie wyraził na to zgody. Czasem nie możemy opublikować czyjejś twórczości na blogu nawet jeśli wyraźnie oznaczymy jej autora. Dzieła mogą być objęte różnego typu licencjami, niejednokrotnie niezrozumiałymi dla osób nie mających na co dzień do czynienia z prawem. Aby bezpiecznie korzystać z dostępnych w Internecie źródeł możemy posługiwać się pracami z licencją Creative Commons. W jasny sposób określa ona rodzaj dalszego przetwarzania objętych nią treści.

Creative Commons oferuje twórcom kilka rodzajów licencji. Mogą np. wybrać, czy wyrażają zgodę na kopiowanie swoich prac do użytku komercyjnego/niekomercyjnego, czy akceptują modyfikację oryginału, a jeśli tak to na jakich zasadach. My, jako osoby poszukujące grafiki na swojego bloga lub stronę nie musimy sprawdzać każdego zdjęcia z prawnikiem czy możemy je pobrać i udostępnić swoim czytelnikom. Istnieje kilka rozwiązań tego typu kwestii. Pierwsze to odnajdywanie obrazów poprzez wyszukiwarkę Creative Commons . Pozwala ona nam wyselekcjonować grafikę, którą możemy wykorzystać komercyjnie lub/ i też zmodyfikować. Grafika objęta licencją Creative Commons znajduje się m.in. na takich witrynach jak Flickr, Fotopedia, Google Images, Open Clip Art Library, Pixabay. Możemy korzystać z wyszukiwarki CC lub też bezpośrednio szukać na tych stronach interesujących nas kreacji wybierając w zaawansowanych opcjach szukania, czy i z jaką licencją CC mają one być (chcąc publikować zdjęcie na blogu musi ona mieć pozwolenie do użytku komercyjnego). Dodatkowo możemy też wyłapywać ilustracje na podobnych licencjach z MorgueFile lub Unsplash.

Oprócz tego niektóre strony zajmujące się oferowaniem płatnych zdjęć, co jakiś czas udostępniają też darmowe wersje do pobrania. Są to np. Photodune, Istockphoto, Thinkstockphotos, Kozzi, Fotolia.com w dodatku oferowane przez nich fotografie są w bardzo dobrej jakości.

W ten sposób spokojnie możemy pozyskać grafikę bez obaw, że złamiemy prawo i będziemy potrzebować pomocy prawników. Zyskując atrakcyjne obrazy będziemy mogli skupić się na tworzeniu równie zachęcających tekstów, a nasz blog będzie jeszcze bardziej atrakcyjny.


Autorka artykułu:
Arletta Mędrzyk


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu