Gamifikacja i grywalizacja w marketingu i w biznesie. Co możesz dzięki nim zyskać?
Na czym polega gamifikacja i grywalizacja? Sprawdź, jak skutecznie możesz wykorzystać te narzędzia podczas tworzenia kreatywnych kampanii marketingowych.
Na czym polega gamifikacja i grywalizacja? Sprawdź, jak skutecznie możesz wykorzystać te narzędzia podczas tworzenia kreatywnych kampanii marketingowych.
Świat marketingu jest jak rollercoaster – pełen wyzwań i nowości, zaskakujących zachowań i oczekiwań konsumentów oraz nieprzewidywalnych posunięć konkurencji. W tym świecie, by przyciągnąć uwagę klientów, trzeba nie tylko wykazać ogromną kreatywność, ale też elastyczność w podejściu do tworzenia kampanii marketingowych, chociażby decydując się na wykorzystanie potencjału gamifikacji i grywalizacji.
Zanim przejdziemy do rozważań na temat tego, jakie możliwości otwierają obie koncepcje przed marketerami, wyjaśnijmy, czym one naprawdę są.
Na pierwszy rzut oka, grywalizacja i gamifikacja brzmią jak synonimy, ale w rzeczywistości nie oznaczają tego samego.
Pojęć tych nie należy mylić z gamingiem, czyli terminem odnoszącym się do grania w gry komputerowe, konsolowe, planszowe czy mobilne. Choć gaming również ma znaczenie w marketingu i może być wykorzystywany w różnych kontekstach, to tym razem nie będziemy poświęcać mu uwagi.
Wróćmy zatem do gamifikacji i grywalizacji.
Grywalizacja i gamifikacja w marketingu mogą być używane na wiele różnych sposobów, od zbierania patyczków od lodów, by wymienić je na kolejne porcje lodów Big Milk, po rozbudowane aplikacje takie jak Nike Run Club, która gamifikuje bieganie czy Duolingo gamifikującą proces nauki języków.
Dzięki nim marketing może stać się interaktywnym doświadczeniem, które angażuje klientów na nowe sposoby. Firmy mogą na przykład tworzyć wyzwania społeczne, które angażują klientów w działania o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym lub ekologicznym, albo zapewniać klientom immersyjne doświadczenia nawet z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
Gamifikacja w marketingu, podobnie jak grywalizacja, pozwala osiągać cele związane bezpośrednio ze zwiększaniem sprzedaży. Służy też do osiągania innych celów, takich jak budowa pozytywnego wizerunku firmy, prowadzenie badań marketingowych, zwiększanie lojalności klientów, budowanie społeczności wokół marki, edukowanie klientów czy też zachęcanie do publikowania user-generated content.
Marketing to nie jedyny obszar, w którym można efektywnie użyć koncepcji grywalizacji i gamifikacji. Grywalizacja i gamifikacja w biznesie może zostać zastosowana do motywowania pracowników do osiągania lepszych wyników, a także do nauki i rozwijania umiejętności w procesach szkoleniowych, do zarządzania czasem i wydajnością, jak i do przeprowadzania procesów rekrutacji i selekcji pracowników. Obie strategie to całkowicie wszechstronne narzędzia, które można wykorzystać na wiele sposobów. Zawsze jednak trzeba dostosować te techniki do konkretnych celów i potrzeb. Dobrze zaprojektowana grywalizacja lub gamifikacja dostarczy uczestnikom szereg wartościowych i satysfakcjonujących doświadczeń, a firmom pomoże osiągnąć cele biznesowe.
Podsumowując, gamifikacja i grywalizacja wykorzystują mechanizmy psychologiczne, które wywołują u ludzi uczucie zadowolenia, dumy, satysfakcji i inne silne emocje oraz uczucia, co zachęca ich do kontynuowania działań i większego zaangażowania. Dlatego też gamifikacja i grywalizacja w marketingu oraz w szeroko pojętym biznesie, to niezastąpione techniki niemal na każdym polu.
Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!
Send this to a friend