Aplikacje zainstalowane na naszych smartfonach czy tabletach towarzyszą nam już niemal w każdej sytuacji. Ile one kosztują? Podpowiadamy, jak sprawnie wycenić aplikację mobilną.

Pierwsze aplikacje w całości tworzone były przez profesjonalne firmy w oparciu o pomysł dostarczony przez klienta. Jednak coraz częściej to my sami możemy je tworzyć lub mieć bardzo duży udział w tym procesie. Oczywiście potrzebne są do tego odpowiednie narzędzie i środki finansowe. A jak najszybciej oszacować koszty, które będziemy musieli ponieść?

Crew

Z pomocą przychodzi firma Crew. Zapewnia ona twórcom wsparcie i pomoc przy budowaniu wizerunku marki, tworzeniu stron internetowych i aplikacji. Specjalny kreator umożliwia zaprezentowanie swojego pomysłu. Po jego akceptacji i wpłaceniu depozytu w wysokości 100 dolarów, w przeciągu 48 godzin, klientowi zostają przydzieleni odpowiedni specjaliści, których zadaniem jest pomoc w dokończeniu projektu. Oczywiście wszystko odbywa się w ciągłej konsultacji z klientem. W momencie, w którym zdecyduje się on na współpracę, zostają wyznaczone zakresy pracy każdej ze stron. Dodatkowo firma zapewnia obsługę prawną oraz wygodny system płatności.

W przypadku aplikacji, już przed przystąpieniem do prezentacji swojego projektu możliwa jest jego wcześniejsza, orientacyjna wycena. Dokonywana jest on przy pomocy specjalnego kalkulatora – How much to make an app. Średni koszt projektu szacowany jest na podstawie przewidywanego czasu jego wykonania. W zależności od wybranej opcji, za godzinę pracy należy zapłacić od 60 do 100 dolarów. Jednak rzeczywisty koszt projektu uzależniony jest już od konkretnych, wybranych przez klienta funkcji.

W kreatorze zadawanych jest nam 8 pytań, m.in. o system, na którym powinna działać nasza aplikacja, o sposób logowania się użytkowników, o jej wygląd czy powiązanie ze stroną internetową.

Crew_ile_kosztuje_aplikacja_system
http://howmuchtomakeanapp.com/estimator
Crew_ile_kosztuje_aplikacja_wygląd
http://howmuchtomakeanapp.com/estimator
Crew_ile_kosztuje_aplikacja_1
http://howmuchtomakeanapp.com/estimator

Przykładowo, aplikacja na Androida, wymagająca logowania poprzez adres e-mail, ale bez konieczności tworzenia w niej profilu użytkownika, umożliwiająca wystawianie ocen, nie powiązana z żadną stroną internetową, posiadająca własną ikonę, wyceniona została na 25,700 dolarów.

Zdecydowanie droższa będzie aplikacja stworzona na potrzeby systemu iOS, prosząca o zalogowanie się przy użyciu konta na portalu społecznościowym, wymagająca od użytkownika stworzenia swojego konta, powiązana ze stroną internetową, dająca możliwość wystawiania ocen i posiadająca specjalną ikonę. Jej koszt to 45,400 dolarów.

Nieco tańsza, bo za 37,500 dolarów będzie aplikacja działająca na obu systemach operacyjnych, do której będzie się można zalogować wykorzystując swój adres e-mail, w której nie trzeba będzie tworzyć swojego profilu, bez możliwości wystawiania ocen, bez powiązania ze stroną internetową, z własną ikoną.

Oczywiście ceny te są niebotyczne, ale należy pamiętać, że mowa tutaj o rynku amerykańskim. Wyceny mogą nam jednak dać szacunkowe pojęcie o kosztach, z którymi trzeba będzie się zmierzyć.

Kinetise

Zdecydowanie tańsze rozwiązanie oferuje polski start-up Kinetise. Jest to mobilny kreator aplikacji, dzięki któremu każdy z nas od samego początku może stworzyć ją samodzielnie. Jak? Metodą drag and drop. Spośród wielu dostępnych na platformie opcji i widżetów wybieramy te najbardziej nam odpowiadające. I jednym ruchem myszki umieszczamy je na podglądzie, który automatycznie aktualizuje się po każdej naszej decyzji. Możemy także podpinać własne dane. Co ciekawe już w momencie powstawania aplikacji mamy możliwość jej testowania. Kinetise gwarantuje także, że nasza aplikacja będzie wyglądała i działała świetnie na wszystkich systemach operacyjnych (iOS, Android, Windows Phone, Blackberry, Java), tym samym będzie też dostępna we wszystkich sklepach z aplikacjami.

Jeśli chodzi o koszty, kreator jest całkowicie bezpłatny. Opłaty pobierane są wyłącznie za opublikowane już aplikacje. Dla klientów indywidualnych opłata ta wynosi 25 dolarów miesięcznie za każdą aplikację, dla małych firm 99 dolarów miesięcznie, zaś w przypadku większych agencji czy przedsiębiorstw ceny ustalane są indywidualnie.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski