Facebook, Microsoft i Google – trzech amerykańskich gigantów, którzy snują gigantyczne plany oparte na zaawansowanej technologii, sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości. 

Ostatni czas jest okresem bardzo aktywnym dla osób, które śledzą poczynania gigantów ze świata technologii. W szczególności, że w zeszłym tygodniu odbyła się konferencja F8, czyli wydarzenie poświęcone planom Facebooka na najbliższe 10 lat. Pomimo tego, że oczy wszystkich były zwrócone właśnie na to wydarzenie, to pozostali konkurencji Marka Zuckerberga również planowali lub wdrażali znaczące zmiany.

Czytaj więcej: Poznaj plany Facebooka na najbliższe 10 lat

Czytaj więcej: Drugi dzień konferencji F8: dostęp do Internetu, wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja 

Przygotowaliśmy kompendium wiedzy, które zawiera informacje z tego intensywnego czasu na temat projektów zrealizowanych i tych planowanych przez Facebooka, Microsofta oraz Google’a.

1. Facebook: testujemy boty w Messengerze

www.facebook.com
www.facebook.com

Boty w Messengerze są projektem, nad którym Facebook aktualnie pracuje. Jest to narzędzie zasługujące na szczególną uwagę firm, które prowadzą swoje firmowe konto na Facebooku. Boty na razie są w fazie testów. Ich działanie sprawdza około 30 marek ze Stanów Zjednoczonych między innymi Burger King, CNN oraz HP. W ramach platformy Messenger boty mogą dostarczać w zautomatyzowany sposób, bezpośrednio do zainteresowanych osób, wiele rodzajów treści: od prognozy pogody, przez informacje o korkach, rachunki, po listy przewozowe. Może i boty w Messengerze nie są bezbłędne, to radzą sobie znacznie lepiej niż narzędzie obecnie testowane przez Google.

2. Microsoft: pracujemy nad Captionbot

http://mashable.com/
http://mashable.com/

Na początku miesiąca Microsoft ogłosił nowe narzędzie o nazwie Captionbot. Zadaniem nowego bota, którego funkcjonowanie zostało oparte na sztucznej inteligencji jest rozpoznawanie przedmiotów albo osób, które są na zdjęciu, a w następnej kolejności stworzenie opisu pod zdjęciem. Niestety jego działanie nie jest bezbłenne, a niekiedy bardzo zabawne. Niebieską sukienkę uznał za męski garnitur, karykaturę pomylił z dwoma żyrafami stojącymi obok drzewa, a Michel Obamę uznał za telefon komórkowy.

3. Facebook: otwieramy Live dla programistów

www.facebook.com
www.facebook.com

Facebook w poprzednim tygodniu ogłosił, że możliwość nagrywania filmów w czasie rzeczywistym zaczyna działać globalnie, a ponieważ cieszy się ona dużą popularnością, w czasie konferencji Mark Zuckerberg ogłosił, że funkcja Live będzie dostępna dla programistów.

4. Facebook: rozwijamy sztuczną inteligencję

W ostatnim okresie Facebook bardzo dużo uwagi poświęca rozwojowi sztucznej inteligencji. Na przykład aplikacja Moments, która działa pod firmą Facebook, opiera się na najlepszym systemie, który pozwala niemal bezbłędnie rozpoznawać twarze, które „widzi na zdjęciach”. Najnowszym narzędziem, które Facebook wprowadził, jest funkcja, która rozpoznaje co jest na zdjęciu i przekazuję tę wiadomość niewidomym użytkownikom Facebooka. Rozwój sztucznej inteligencji związany jest również z procesem doskonalenia algorytmu porządkującego News Feed użytkownika. Mechanizm oparty na zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji rozumiałby to co jest napisane w poście albo co przedstawia zdjęcie i dzięki temu treści pojawiające się w aktualnościach byłyby dobrane bardziej precyzyjnie.

5. Facebook: umożliwimy zaawansowane korzystanie z technologii WR

www.facebook.com
www.facebook.com

W zeszłym miesiącu Facebook rozpoczął międzynarodową wysyłkę gogli Oculus Rift, za pomocą, których ich użytkownik może przenieść się do innego wymiaru. Teraz dyrektor największego na świecie portalu społecznościowego pracuje nad kontrolerami, które umożliwiłyby bardziej zaawansowane korzystanie z technologii WR. W odległych planach Facebooka znalazły się plany rozwoju rozszerzonej rzeczywistości. Niepozornie wyglądające okulary, które w planach przed ich użytkownikami mają wyświetlać na przykład zdjęcia.

6. Facebook: udostępniamy Internet

W przemówieniu, które rozpoczynało dwudniową konferencję F8, twórca portalu Facebook odniósł się do sprawy dostępności Internetu na świecie. Aż 4 miliardy ludzi nie są podłączeni do sieci dlatego Mark Zuckerberg zamierza z tym walczyć i dlatego w jego planach znalazła się satelita, która dostarczy Internet na terytorium północnej Sahary i statek powietrzny, który ma pełnić podobną funkcję.

7. Google: poszukujemy tego co jest popularne

http://mashable.com/
http://mashable.com/

Google rozpoczął potajemne testy sekcji popularnych tematów w wyszukiwarce na urządzeniach przenośnych. Po wpisaniu literki w wyszukiwarce Google’a użytkownikowi pojawi się lista tematów, których popularność wzrosła w ostatnim czasie, a wybranie jednego tematy sprawi, że wyświetlą się inne teksty o podobnej tematyce.

8. Google: mamy pomysł na WebUSB

Jak podał portal gazeta.pl Google zaproponował urządzenie WebUSB, ma rozwiązać problem z podłączeniem do portu USB nietypowych urządzeń. Takich, po których podłączeniu, komputer długo dopasowuje sterownik, a kiedy mu się nie udaje rozwiązania zaczyna szukać w Internecie. WebUSB miałoby ten proces uprościć i ukrócić bowiem umożliwiłby on bezpośrednią komunikację z odpowiednią stroną.

9. Apple: budujemy samochód

Portal Tvn24bis podał informację, że Apple stworzył sekretny zespół, którego zadaniem jest zbudowanie innowacyjnego samochodu – Apple Car. Jak donoszą plotki zespół składa się z 20 utalentowanych mężczyzn i kobiet, którzy są specjalistami w zakresie dziedzin: inżynieria, software, hardware oraz sprzedaż. Reuters poinformował z kolei, że Apple do tego projektu zatrudnił doświadczonego inżyniera Tesli. Niestety amerykańska firma Apple odmówienia udzielenia komentarza w sprawie tajnego projektu. Jak miały wyglądać Apple iCar? Prawdopodobnie zostanie utrzymany z designu charakterystycznego dla amerykańskiego giganta i byłby naładowany innowacyjną technologią.

10. IMCO: nasz zegarek reaguje na słowa

http://mashable.com/
http://mashable.com/

Zegarek CoWatch jest pierwszym zegarkiem, który reaguje na polecenia głosowe. Jak podał portal Mashable za tę funkcję odpowiada firma Alexa- stworzona przez Amazon. Zegarek, który został skonstruowany z materiału odpornego na wodę i kurz, może zostać synchronizowany zarówno z iPhonem, jak i Androidem, Jego cena zacznie się od 159 dolarów.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski