Demograficzne, geograficzne, retargetowanie i sporo innych. Jeśli chcesz jak najdokładniej dotrzeć ze swoją reklamą do określonej grupy użytkowników, ale nie do końca wiesz jak to zrobić, przedstawiamy Ci 8 form targetowania o których być może jeszcze nie słyszałeś, a które powinieneś zastosować.

Dotarcie z reklamą do konkretnych użytkowników, spełniających poszczególne kryteria jest obecnie bardzo ważnym mechanizmem, pozwalającym na zoptymalizowanie swoich wydatków na kampanie reklamowe. Szczegółowe, a co za tym idzie, skuteczne targetowanie, to takie, dzięki któremu skuteczność kampanii reklamowych jest zdecydowanie wyższa bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Targetowanie demograficzne

fot. © Syda Productions – bank zdjęć Fotolia.com

W targetowaniu demograficznym reklamodawca kieruje reklamę do użytkowników wyselekcjonowanych poprzez takie dane jak: wiek, wykształcenie czy profil zawodowy. Taki rodzaj działań skierowany jest do tych, którzy ze swoim przekazem chcą dotrzeć do określonych użytkowników, a dzięki ścisłemu zróżnicowaniu, będą mieli również możliwość zróżnicowania swojego contentu w zależności od kryteriów demograficznych i zawodowych.

Targetowanie demograficze można zlecić konsultantom z biur reklam wybranych portali internetowych czy domom mediowym pośredniczącym w takich działaniach, ale można również samemu spróbować swoich sił, np. na Facebooku, który umożliwia taką opcję.

Targetowanie reklam według systemów operacyjnych, Geotargetowanie reklam. Geotargetowanie

fot. SolisImages, bank zdjęć Fotolia.com
fot. © Silismages – bank zdjęć Fotolia.com

Jest to targetowanie silnie nastawione na lokalizację użytkowników. Może być bardzo skuteczne, o ile będzie prowadzone rozsądnie i ze świadomością, że nie do każdej branży się nadaje. Działanie geotargetowania jest niezwykle proste, gdyż polega tak naprawdę na “wychwyceniu” informacji, z jakiej lokalizacji użytkownik odwiedza stronę, a następnie na selekcji tych użytkowników, do których reklama ma dotrzeć.

Bardzo dobrym narzędziem do geotargetowania jest wspomniany już Facebook. Przykładowo, właściciel sieci salonów czy sklepów, dostępnych tylko w danym województwie, może zastosować takie targetowanie, stosując kryteria odnoszące się właśnie m.in. do konkretnych dzielnic/ulic czy województwa.

Targetowanie psychograficzne

fot. © georgejmclittle - bank zdjęć Fotolia.com

Użytkownicy bardzo często zachowują się przewidywalnie. Dlatego właśnie targetowanie psychograficzne polega na prześledzeniu i posegregowaniu zachowań użytkownika, a więc tego jaka tematyka portali interesuje go najmocniej, a następnie przywidywaniu tego, jaki będzie jego następny krok. W praktyce oznacza to kierowanie reklam do użytkowników na serwisy, z których najczęściej korzysta.

Targetowanie behawioralne

fot. gpointstudio, bank zdjęć Fotolia.com
fot. © gpointstudio – bank zdjęć Fotolia.com

Wielu uważa ten rodzaj reklamowania za przyszłość, bo tak naprawdę pozwala na świetne posegregowanie konkretnych reklam do konkretnych użytkowników.

Profil behawioralny użytkownika ustala się na podstawie jego cech – co lubi, jakie ma zainteresowania czy pasje. Produkt nie może być dla wszystkich, dlatego tak ważne jest konkretne określenie dla kogo jest ona przeznaczony. Przykładowo, nowoczesny ekspres do kawy może być produktem idealnym w większości dla kobiet w wieku 30-55 lat, zabieganych, żyjących w wielkim mieście, ale jednocześnie pragnących na małą chwilę zapomnienia z filiżanką pysznej kawy w ręku.

Intencje zakupowe

Portrait Of Happy Couple Shopping Online Using Laptop And Credit Card
fot. © Rido – bank zdjęć Fotolia.com

Intencje zakupowe oparte są w swoim działaniu o profile behawioralne, a ich działanie polega na bazowaniu na informacjach pochodzących z przeglądarek i porównywarek cen oraz ofert finansowych. Takie targetowanie pozwala na faktyczne dotarcie z reklamą do osoby, która realnie jest tym produktem zainteresowana.

Zakres planowania takiej formy reklamy wymaga wycen oraz szacunkowych estymacji ruchu, najlepiej więc zgłosić się do profesjonalistów w tej dziedzinie, którzy dodatkowo pomogą w całej realizacji kampanii.

Godziny Dnia i Dni Tygodnia

fot. Kaspars Grinvalds, bank zdjęć Fotolia.com
fot. © Kaspars Grinvalds – bank zdjęć Fotolia.com

Dzięki Day Parting, czyli Godzinom Dnia, w którym reklamodawca może wybrać konkretną część dnia, w której chce, aby jego reklama była emitowana tak, aby dotrzeć do określonego grona odbiorców, można dokonać w pełni zsynchronizowanych działań zarówno w internecie z przekazem radiowym czy w promocji telewizyjnej. Z kolei biorąc pod uwagę dni tygodnia, łatwo zauważyć, że w weekend większość z nas odpoczywa i relaksuje się nie tylko na kanapie czy na ścieżce rowerowej, ale również w Internecie. To właśnie wtedy czas spędzony na stronach biznesowych jest decydowanie krótszy od tych poświęconych lifestylowi, rozrywce i e-commerce. Właśnie dlatego targetowanie nastawione na Dni tygodnia jest niezwykle ważne, gdyż dzięki temu można zadecydować kiedy reklama dotrze do sprecyzowanych odbiorców.

Dlatego też, np. mailingi biznesowe najlepiej jest wysyłać w dni powszednie rano, z kolei reklamy lifestylowe powinny być wysyłane pod wieczór, zwłaszcza w weekendy.

Retargeting

fot. Rawpixel, bank zdjęć Fotolia.com
fot. © Rawpixel- bank zdjęć Fotolia.com

Użytkownicy, którzy już raz weszli na konkretną stronę lub wykonali na niej jakąś czynność, pobierając np. spis usług, cennik czy jakąkolwiek inną informację lub dokonując zakupu, zasilili grono użytkowników objętych retargetowaniem, czyli sposobem na powtórne dotarcie do użytkownika, który miał już do czynienia z przekazem marketingowym reklamodawcy.

Forma retargetingu świetnie sprawdzi się w biznesach e-commerce. Jej działanie można podzielić na tych użytkowników, którzy nie zdecydują się na zakup i na tych, którzy dokonają zakupu. Przykładowo, chcę kupić buty. Przeglądam ofertę sklepu online, klikam w poszczególne modele, ale koniec końców nie decyduję się na zakup. Wtedy jako retargeting, na innych stronach, reklamodawca daje mi sygnały o np. darmowej przesyłce do końca dnia lub 15-procentowej promocji na zakup butów z kolekcji, którą akurat oglądałam. Jeśli z kolei zdecyduję się na zakup, retargeting zadziała tak, że w proponowanych produktach od reklamodawcy zobaczę zapewne pasującą do butów torebkę tego samego producenta lub zestaw czyszczący do obuwia. Retargetowanie możliwe jest poprzez specjalnie przygotowany skrypt oznaczający użytkowników, potrzebna więc będzie do tego pomoc profesjonalistów.

Systemy operacyjne

fot. Maksim Šmeljov, bank zdjęć Fotolia.com
fot. © Maksim Šmeljov – bank zdjęć Fotolia.com

Z tej formy targetowania kierowane są głównie do użytkowników różnych systemów operacyjnych i mobilnych. Dlatego też najczęściej kreują je firmy telekomunikacyjne, a swoich użytkowników dopasowują do konkretnych grup (iOs, Android, iPhone, Samsung, PC/ Mobile etc.)

Decydując się na tę formę targetowania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, np. to, że oferty luksusowe powinny być mocniej skierowane do użytkowników korzystających z oprogramowania iOS. Z kolei reklamując domek w górach blisko popularnego szlaku czy stoku narciarskiego, warto uwzględnić fakt, że za dnia reklama powinna być wysyłana na urządzenia mobilne użytkowników, którzy prawdopodobnie spędzać będą czas w okolicy, z kolei wieczorem lepiej sprawdzą się reklamy na wersje desktopowe urządzeń.