W 2013 roku największą rotacją pracowników cieszyła się branża sprzedażowa. Na stanowiska z tej branży najczęściej aplikowano, ponadto zajęła ona drugą pozycję w kategorii najczęściej wyszukiwanych branż. Pracy szukają lub ją zmieniają głównie młodzi ludzie w wieku 25-29 lat.

Jak wynika z najnowszego raportu GoldenLine dotyczącego rynku pracy w 2013 roku największym powodzeniem cieszyły się branże: informatyka/programowanie oraz sprzedaż, w których to użytkownicy portalu najczęściej poszukiwali pracy. Na kolejnych pozycjach uplasowały się informatyka/administracja, branże inżynierskie oraz finansowe.

fot. raport GoldenLine "Rynek pracy w 2013 roku"

– Obserwujemy zdecydowaną przewagę branży Informatyka/Programowanie wśród wszystkich rekrutacji. Jest to wynik, którego można było się spodziewać – to branża, która intensywnie rozwijała się w 2013 roku. Oprócz rozwoju istniejących już firm pojawili się nowi gracze na rynku i powstało dużo nowych miejsc pracy. Drugą przyczyną poszukiwania wciąż nowych pracowników w tej branży jest rotacja. Programiści są nieustannie pod obstrzałem Rekruterów, którzy kuszą ich wciąż lepszymi warunkami pracy. Jest to jedna z przyczyn wysokiego wskaźnika rotacji wśród programistów. Dobrych specjalistów w tej branży jest mniej niż miejsc pracy – rekrutacja dobrych specjalistów w tej dziedzinie to ogromne wyzwanie i często niekończąca się opowieść

– komentuje w raporcie Pakita Łowczyńska, HR Business Partner GoldenLine.pl.

Branże handlowe

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także branża: sprzedaż, która zajęła drugie miejsce w kategorii najczęściej wyszukiwanych, ale z kolei pierwsze miejsce w kategorii ogłoszeń, na które najczęściej aplikowano. Eksperci GoldenLine argumentują to dużą rotacją w tej branży, poza tym wiele osób uważa, że sprzedaży można łatwo się nauczyć i takie osoby kandydują mimo brak odpowiednich umiejętności bądź kwalifikacji.

fot. raport GoldenLine "Rynek pracy w 2013 roku"

Stanowisko, na które najchętniej aplikowano to przedstawiciel handlowy, a więc również branża sprzedażowa, co może wynikać z faktu, iż handlowcy często szukają lepiej płatnej pracy. Kolejne miejsca zajęły prace związane z mniejszymi wymaganiami kwalifikacyjnymi: asystent/-ka biura i recepcjonistka. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych ludzi z niewielkim doświadczeniem zawodowym.

fot. raport GoldenLine "Rynek pracy w 2013 roku"

Wiek

Głównie aplikowały osoby w wieku 25-29 lat, potem kolejno 30-34 oraz 35-39. Co ciekawe, 47,24% aplikujących na oferty pracy miało obecne zatrudnienie, wobec tego prawie połowa badanych aplikowała też na nowe stanowiska z myślą o zmianie pracy. Rotacja pracowników jest powszechnym trendem związanym z podwyższaniem standardu życia. W minionym roku 67 003 osoby zadeklarowało na Goldenline.pl zakończenie obecnej pracy w 2013 roku, natomiast 107 912 osób ogłosiło na Goldenline.pl rozpoczęcie nowej pracy w 2013 roku.

Cały raport można pobrać na blogu GoldenLine.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu