Artykuł Partnera

Cyberzagrożenia w dzisiejszych czasach są poważnym problemem. Istnieją na szczęście sposoby, by skutecznie im zapobiegać. Jednym z nich jest stosowanie VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. W jaki sposób takie rozwiązanie chroni przed cyberzagrożeniami? Odpowiadamy!

VPN – co to jest?

Aby móc zrozumieć jak VPN chroni przed cyberzagrożeniami, należy najpierw poznać jego definicję. Skrót ten pochodzi od angielskich słów Virtual Private Networkktóre można przetłumaczyć jako wirtualna sieć prywatna. Wyraz „wirtualna” oznacza tutaj, że sieć ta jest nieuchwytna w sposób fizyczny oraz że można jej używać w każdym miejscu i czasie. Wyrażenie „prywatna” zaś mówi tu o tym, że dostęp do sieci jest moderowany i ograniczony. Sprawia to, że bezpieczeństwo jej użytkowania jest możliwie wysokie. 

Więcej o VPN: Top VPN – ranking najlepszych VPN, poradniki, testy, porównania, promocje.

Jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci?

Ilość zagrożeń, z jaką musi mierzyć się każdy użytkownik Internetu z roku na rok jest coraz większa. Aby zdać sobie sprawę z tego, jak istotne są zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami, warto przyjrzeć się statystykom. W roku 1994  powstawał w przybliżeniu 1 nowy wirus na godzinę. 12 lat później był to już 1 nowy wirus na minutę. W roku 2011 odnotowywano aż 1 nowy wirus na sekundę. Natomiast w roku 2019 było to aż 342 000 nowych niebezpiecznych wirusów dziennie, a więc w przybliżeniu aż 4 na sekundę. Właśnie dlatego ochrona komputera przed cyberzagrożeniami jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. 

Cyberzagrożenia mogą uderzyć zarówno w przedsiębiorstwa, jak i przeciętnych użytkowników. Rodzaje zagrożeń w sieci to między innymi:

  • Wirusy komputerowe – są to niekorzystne programy, które są rozprzestrzeniane i powielane poprzez pliki. 
  • Konie trojańskie – oprogramowania, które posiadają zdolność podszywania się pod atrakcyjne dla danego użytkownika aplikacje.
  • Exploity – ataki, które wykorzystują luki w aplikacjach czy sprzętach.
  • Spam – wysyłane masowo wiadomości o niechcianym charakterze.
  • Keylogger program szpiegujący, który ma za zadanie rejestrować znaki wybierane na klawiaturze przez danego internautę. 
  • Spyware – oprogramowanie, które szpieguje, gromadząc i udostępniając dane o sprzęcie lub sieci bez zgody i wiedzy internauty.
  • I inne. 

Jak więc widać, w sieci czyha na nas wiele zagrożeń. Jak ma się do tego VPN?

VPN a cyberzagrożenia

Połączenie VPN jest idealnym wyjściem, kiedy jesteś zmuszony, aby użyć takich sieci, których nie jesteś w stanie w pełni kontrolować. Cyberprzestępcy nierzadko zakładają własne sieci Wi-Fi, podszywające się pod inne (np. restauracji czy innego miejsca, w którym aktualnie przebywasz). 

VPN jest odpowiedzialne za skuteczne chronienie Twoich danych. Aby to było możliwe, powstaje swego rodzaju tunel, przez który przechodzą wszelkie informacje, jakie wysyłasz ze swojego komputera. Struktura tunelu charakteryzuje się tym, że ma tylko jedno wyjście oraz jedno wejście. W związku z tym nikt „z boku” nie ma możliwości przechwycenia danych. Co więcej, są one dodatkowo szyfrowane, tak by nawet po dostaniu się w niepowołane ręce, nie mogły zostać w żaden sposób wykorzystane. 

Dzięki szyfrowaniu bezpieczne są także wszystkie Twoje pliki. Jest to szczególnie ważne dla większych, jak i mniejszych firm, które nierzadko na swoich urządzeniach posiadają wiele wrażliwych danych współpracowników czy klientów, a także innych poufnych informacji. Bez wątpienia warto więc stosować usługi VPN i móc spać spokojnie, nie martwiąc się bez przerwy o bezpieczeństwo kluczowych informacji.

Jak więc widać, VPN może w znaczący sposób pomóc chronić się przed cyberazagrożeniami. Połączenie tego typu gwarantuje prywatność w sieci, pozwalając na połączenie z serwerem VPN, co umożliwia skuteczne ukrycie swojego IP oraz przekazywanie danych przez bezpieczny i szyfrowany tunel, który Cię łączy z  punktem końcowym. W ten sposób żadne dane nie wpadną w niepowołane ręce.

Artykuł Partnera


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu