Coraz większym zainteresowaniem cieszy się tzw. marketing za przyzwoleniem, gdzie sam odbiorca decyduje o tym, w jaką relację z reklamą wejdzie. Jedną z jego kluczowych części jest content marketing, czyli wpływanie na decyzje użytkowników poprzez dostarczanie im wartościowych treści na temat produktu.

Nie tylko wielkie korporacje korzystają z możliwości oferowanych przez media społecznościowe. Coraz częściej swoją działalność w social mediach rozpoczynają małe i średnie przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach we wszystkich branżach rośnie konkurencja. Coraz trudniej jest się wybić, dlatego też potrzebna jest dobra kampania reklamowa. Duża konkurencja na rynku sprawia, że klienci szukają produktów, które wyróżniają się wśród innych.

Nie ma wątpliwości, że najtrudniej jest rozpocząć swoją przygodę z mediami społecznościowymi. Podstawowym krokiem jest sprecyzowane określenie swojej działalności. Tak, aby klienci spotykając się z marką, od razu wiedzieli, jaki produkt bądź też usługę oferuje. W przygotowywaniu kampanii reklamowej ważne jest odpowiednie opracowanie strategii do każdego medium odrębnie. Zanim rozpoczniemy prace nad kampanią warto poznać swoich potencjalnych odbiorców. Każdy serwis, portal skupia użytkowników w różnym wieku, dlatego też bardzo ważne jest, aby przygotować kampanię adekwatną do ewentualnych zainteresowań swoich potencjalnych odbiorców.

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór narzędzia, za pomocą, którego, będziemy naszą strategię realizować. Podejmując decyzję powinniśmy kierować się ewentualnymi efektami, jakie chcielibyśmy osiągnąć oraz możliwościami danego narzędzia. Pozostaje nam pytanie, które narzędzia okażą się przydatne dla małych przedsiębiorstw?

Z najnowszych badań wynika, że największym zainteresowaniem cieszy się Facebook. To właśnie ten serwis wywołał prawdziwą modę na serwisy społecznościowe, mimo, iż social media istniały już wcześniej. Dzięki reklamie na Facebooku, gdzie użytkownicy podają na swoich profilach szczegółowe informacje, możemy dotrzeć do ściśle określonej grupy odbiorców. Pozwala on także na kreowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach odbiorców, a także na budowanie trwałych relacji z użytkownikami.

Kolejnym polecanym instrumentem jest Twitter, określany, jako strumień nieustająco płynącej informacji. Pozwala na monitorowanie nowinek i włączanie się do dyskusji. Możemy także nawiązać relację z konkretnym użytkownikiem, poprzez wywołanie go do dyskusji. Reklama na Twitterze daje nam kilka możliwości: promowane tweety, promowany trend i promowane konto. Twitter tak jak Facebook umożliwia dotarcie do określonej grupy użytkowników.

W obecnych czasach nie wystarczy działać tylko w jednym medium. Ogromny potencjał ma marketing mobilny. Działania reklamowe coraz częściej wykorzystują funkcje telefonów komórkowych, głównie SMS-y i MMS-y, przeglądarki internetowe oraz specjalne aplikacje. Marketing mobilny może być bardzo skutecznym sposobem na dotarcie do szerokiego grona konsumentów, a także budowania relacji z obecnymi klientami. Kampania mobilna powinna być wartościowa dla odbiorców oraz odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania.

Dużą popularnością cieszą się także blogi firmowe. Według statystyk coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ich prowadzenie. Umożliwiają one przekazanie odbiorcom szczegółów, często mniej oficjalnych i formalnych, na temat działalności firmy. Blogerzy bardzo często publikują porady i ciekawostki z danej dziedziny, dzięki czemu budują wizerunek eksperta. Blogi pozwalają na skuteczną, a zarazem najtańszą promocję przedsiębiorstwa.

Ostatnim wartym polecenia narzędziem jest marketing mailowy, czyli e-mail marketing. Jest to prosta, szybka i niedroga metoda promocji firmy, polegająca na wysyłaniu trafnych wiadomości do aktualnych i potencjalnych klientów. Wymaga ona pełnej wiedzy na temat poszczególnych osób znajdujących się na liście mailingowej, a także konsekwencji w działaniach.

Autorka artykułu: Małgorzata Dziedzina


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu