W trzeciej części przewodnika po podłogach interaktywnych przyjrzymy się bliżej rozwiązaniu rzadziej spotykanemu niż opisane wcześniej podłogi wideo i podłogi zintegrowane. To rozwiązanie to podłogi laserowe.

Podłogi laserowe są nieco podobne do podłóg z projektorami wideo. W tym przypadku interakcja również powstaje na skutek obserwacji użytkownika z góry lub z boku oraz wyświetlaniu na podłodze odpowiedniego obrazu. Różnica wynika z zastosowanego sprzętu. W podłogach laserowych nie ma projektora ani kamery. Powierzchnia podłogi jest omiatana wiązką lasera, która spełnia obie funkcje – rejestruje zachowanie użytkownika oraz rysuje po podłodze.

Rastry projektorem, wektory laserem

O ile projektory są najlepsze do wyświetlania rastrowych obrazów wideo, to laser sprawdzi się przy obrazach wektorowych, takich jak np. logo firmy. Wiązka laserowa może być skupiona do bardzo małej plamki i przesuwana na tyle szybko, że jest to niezauważalne dla oka i widać cały obrazek naraz.

Jak działają takie instalacje można zobaczyć na filmie prezentującym prototypową podłogę laserową – BaseLase.

Różne sposoby nawigacji

Na powyższym filmie widać w jaki sposób użytkownik może wpływać na wyświetlaną na podłodze treść. Przedstawione są trzy rodzaje nawigacji – stopą, dłonią i całą sylwetką. Przy testowaniu BaseLase okazało się, że najbardziej naturalna jest nawigacja sylwetką. Testerzy w tym przypadku nie potrzebowali żadnych dodatkowych wyjaśnień, automatycznie kojarzyli postać wyświetlaną na podłodze z własną osobą. Z kolei najwięcej problemów sprawiało zorientowanie się w nawigacji dłonią. Kontrola przy użyciu stóp uplasowała się pośrodku jeśli chodzi o wygodę i naturalność.

Gdzie sprawdzi się podłoga laserowa?

Tego typu podłoga interaktywna może być zamontowana praktycznie wszędzie. Problemem może być tylko zbyt jasne otoczenie, np. na zewnątrz w słoneczny dzień. Lasery najlepiej sprawdzają się w słabo oświetlonych pomieszczeniach i w nocy. W takich warunkach wyświetlany wzór jest wyraźnie widoczny a dodatkowo tworzy się nastrój jak z filmu science fiction.

Bezpieczeństwo

W przypadku każdego użycia lasera pojawia się pytanie o bezpieczeństwo. Powszechnie kojarzy się lasery z możliwością uszkodzenia wzroku. I słusznie. Należy jednak pamiętać, że laser laserowi nierówny. Te, które są używane w takich instalacjach, chociaż są wyraźne i wydają się jasne, mają małą moc, a więc ich wiązka nie jest niebezpieczna. Poza tym jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że osoba stojąca na takiej podłodze spojrzy dokładnie w wiązkę laserową. Oczywiście użyty w instalacji laser musi spełniać normy i mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Wówczas możemy spać spokojnie – nikt nie oślepnie przez naszą podłogę. Chyba że konkurencja. Z zazdrości.

Czytaj więcej:

Podłogi interaktywne, część 1: podłogi z projektorami wideo

Podłogi interaktywne, część 2: podłogi zintegrowane

podłogi interaktywne podłoga interaktywna - parkiet do tańca

 


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu