Pierwsze zegarki z systemem Android Wear już w sprzedaży: Samsung Gear Live czy może LG G Watch? A swój model przygotowuje też Motorola, ponadto do rywalizacji od niedawna włączył się Asus. Mamy więc prawdziwy wysyp technologii „noszonych” na nadgarstku. Na Mobileclick podsumowujemy aktualną ofertę i spekulacje dotyczące inteligentnych zegarków.

LG G Watch / fot. http://www.lg.com/global/gwatch/index.html#main

Podczas Google I/O zaprezentowana nareszcie w pełni funkcjonalny system Android Wear na przykładzie zegarka LG G Watch, który razem z nowym Samsungiem Gear Live trafiły już do sprzedaży. Jak łatwo się domyślić, nie są one dostępne jeszcze w Polsce, ale wydaje się, że jest na co czekać. Gear Live mogą zakupić póki co mieszkańcy Kanady, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, natomiast LG G Watch dostępny jest dodatkowo w Australii, Indii, Japonii, Korei Południowej i Francji.

Google Android Wear to system, który połączy świat inteligentnych zegarków zupełnie różnych producentów. Bazując bowiem na Androidzie, Google przygotowało platformę bazową dla wszystkich producentów zegarków wraz z otwartym kodem API. Kluczową rolę w tym systemie operacyjnym pełni funkcja Google Now, która integruje nasz zegarek ze smartfonem, przez co ten pierwszy ma nam przypominać o ważnych spotkaniach, informować o nieodebranych połączeniach czy SMS-ach. Chodzi więc o to, by użytkownik inteligentnego zegarka otrzymał kluczowe informacje bez konieczności spoglądania na telefon.

fot. http://www.android.com/wear/

Ciekawie zapowiada się opcja komend głosowych, umożliwiająca nawet wykonanie zamówienia jakiejś usługi lub produktu. Ta opcja dostępna jest na razie tylko w języku angielskim.

Który model? Oto jest pytanie!

Wybór nie jest jednoznaczny. Dla wielu osób decydującą kwestią może okazać się wygląd lub czas pracy baterii. Samsung i LG zaproponowały dość zbliżone konstrukcje o podobny rozmiarach, prostokątne z przekątną ekranu nieco ponad 1,6 cala. Oba zegarki wyposażone są w 512 MB RAM, 4 GB wbudowanej pamięci i Bluetooth 4.0 LE. Różni je odrobinę wygląd koperty, LG oferuje dwie wersje kolorystyczne, podczas gdy Samsung jedynie wymienne paski. Zasadniczo inny jest też czas pracy baterii. LG G Watch ma działać jeden dzień, podczas gdy producent Gear Live deklaruje, że ten ma wytrzymać od 2 do nawet 6 dni.

Samsung Gear Live kosztuje 200 dolarów, podczas gdy jego konkurent LG G Watch – 229 dolarów.

Kolejne modele jeszcze w tym roku!

Motorola szykuje pierwsze okrągły model inteligentnego zegarka, który również będzie wykorzystywał system Android Wear. W sprzedaży już w te wakacje. Do gry włączył się zupełnie niedawno Asus, który zapowiedział, że planuje wrócić do planów niskobudżetowego smartwatcha. Urządzenie Asusa miałoby pojawić się na rynku w III kwartale roku.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski