Unia otwiera drzwi mobilnym aplikacjom bankowym
Szybko rozwijający się rynek aplikacji bankowych właśnie dostał zielone światło od Unii Europejskiej. Ale co to oznacza w praktyce?
Szybko rozwijający się rynek aplikacji bankowych właśnie dostał zielone światło od Unii Europejskiej. Ale co to oznacza w praktyce?
Szybko rozwijający się rynek aplikacji bankowych właśnie dostał zielone światło od Unii Europejskiej. Ale co to oznacza w praktyce?
Bankowość mobilna i wszystkie towarzyszące jej elementy przeżywają obecnie swoje pięć minut. A raczej całą godzinę, ponieważ jeszcze przez długi czas będziemy obserwować ich rozwój, wraz z powszechną informatyzacją i przenoszeniem wielu usług do sieci. Teraz pojawiła się duża szansa na jeszcze szybszy rozwój, na czym skorzystają klienci banków oraz twórcy aplikacji, także ci z Polski.
Przedsięwzięcie, które dostało zielone światło od UE nazywa się Open Payments Ecosystem i realizowane jest w ramach programu Horyzont 2020. Całe ułatwienie opiera się na ujednoliceniu systemu i stworzeniu jednej, wspólnej platformy (działającej w chmurze) za pomocą której, można będzie takie aplikacje sprzedawać w sposób jasny, prosty i zgodnie z zasadą konkurencyjności. Ponadto, wspólna platforma umożliwi bezpieczny zakup aplikacji przez instytucje bankowe. W tym aspekcie Payments Applications Store będzie działał jak sklepy ze smartfonowymi aplikacjami i tylko produkty ocenione jako bezpieczne będą dostępne dla klientów.
Otwarte API pozwoli na wprowadzenie na rynek wielu nowych aplikacji stworzonych przez początkujących programistów i świeżo założone startupy. Nie będzie to oznaczało oczywiście amatorskich i źle przygotowanych produktów. Będzie to szansa na przebicie się wielu nowych innowacyjnych aplikacji, które będą mogły służyć klientom nawet największych banków.
Cały projekt trwa dwa lata, a jego głównymi elementami mają być:
1. środowisko programistów specjalizujące się w tworzeniu i testowaniu aplikacji,
2. ogólnodostępna platforma aplikacji (Payments Application Store),
3. system nadzorujący zgodność całego cyklu życia aplikacji,
4. bezpieczne środowisko wykonawcze, uniemożliwiające twórcom aplikacji dostęp do danych klientów przy zachowaniu pełnej funkcjonalności,
5. kompleksowy magazyn danych umożliwiający wszystkim uczestnikom systemu dostęp do wiedzy z branży
6. kanały dodawania dodatkowych funkcjonalności dla dostawców usług płatniczych,
Osobista bankowość mobilna jest już bardzo popularna wśród klientów instytucji bankowych, jednak mobilne usługi adresowane do klientów biznesowych nie są jeszcze tak popularne, choć bardzo potrzebne i oczekiwane. OPE pozwoli rozwijać się branży IT (także tej w Polsce, która jest uważana za jedną z najlepszych w Europie), młodym programistom i startupom, które stają się mocnym i znaczącym filarem rozwiniętych gospodarek. Na otwartym API skorzystają także banki, które będą mogły wybrać najbardziej odpowiadający im produkt, a klienci otrzymają wygodny sposób na korzystanie ze swoich pieniędzy.
Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!
Send this to a friend