W tym roku twórcy WordPressa, wielokrotnie rozpieszczali swoich użytkowników. Idąc chronologicznie, prezentujemy 10 najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone do systemu na przestrzeni tego roku.

W 2015 roku doczekaliśmy się, aż trzech nowych wersji oprogramowania. Wersja 4.2 ujrzała światło dzienne w kwietniu, jej następca trzy miesiące później, natomiast kilka dni temu wyszła najnowsza wersja oprogramowania 4.4. Modyfikacje dotyczyły również interfejsu systemu, który został ujęty w tajemniczo brzmiącym programie Calypso.

„Press This” i już

Najstarsza w tym roku wersja oprogramowania 4.2 Powell, zaprezentowała nową funkcję – „Press This. Funkcja ta umożliwia bezpośrednią publikację treści z innych portali. Po dodaniu tej opcji na pasku zadań, wystarczy wejść na daną stronę i kliknąć w ikonkę „Press This”. System WordPress sam zatroszczy się o przeformatowanie wyglądu strony na wizualizację odpowiadającą wyglądom wpisów WordPressa. Również automatycznie doda on adres źródła, skąd pochodzi dana informacja. Dla osób siedzących po drugiej stornie monitora jest to ogromne ułatwienie oraz bardzo duża oszczędność czasu.

Pomocne skróty

W kolejnej wersji oprogramowania 4.3 Clifford, twórcy WordPressa ponownie zatroszczyli się o szybkość i jakość procesu dodawania wpisów. Stało się ono szybsze, dzięki wprowadzeniu skrótów formatowania, które obsługiwane są przed edytor wizualny. Przykładowo dodając znak mniejszości, automatycznie nasz tekst przeformatowywany jest na cytat. Po dodaniu hasztagu system automatycznie zmieni zdanie na nagłówek. Natomiast po użyciu gwiazdki nasze wyliczenia staną się listą. Dzięki temu możemy tworzyć wpisy nie odrywając nawet dłoni od klawiatury.

Bezpieczni

Kolejna nowość dotyczyła spraw bezpieczeństwa. Dotychczas użytkownikom zmieniającym hasło, system automatycznie na ich adres mailowy wysyłał nowe hasła. Teraz użytkownicy na maila otrzymują jedynie odnośnik, pod którym znajdą opcje generowania hasła.

Samodzielny Favicon

Do chwili obecnej favicon (obrazki widoczne po lewej na pasku strony) były zaciągane automatycznie z layoutu albo przez zewnętrzną wtyczkę. Również o tym twórcy WordPressa pomyśleli. Po uaktualnieniu oprogramowania na 4.3, Favicon doda się sam do paska zadań.

Calypso – nowy interfejs

Calypso – tak została nazwana aktualizacja, która dotyczyła nowego interfejsu systemu WordPress. Wiązała się ona ze zmianą dotychczasowej szaty graficznej. Jednakże zmiany nie tylko dotyczyły wyglądu, a wiązały się również ze znaczącymi modyfikacjami „pod maską”.  Przykładowo nowy interfejs jest responsywny to znaczy, że dostosowuje się on do rozmiaru ekranu, na którym w danym momencie jest wyświetlany.

Aplikacja deskopowa

Bardzo dużą i zaskakującą innowacją było przygotowanie aplikacji deskopowej. Jest to dość nietypowy ruch ze strony twórców systemu WordPress biorą pod uwagę trwający dotychczas trend na odchodzenie od zapisywania danych na dysku, tylko wrzucania i przetrzymywania ich w sieci. Aplikacja ta wygląda tak samo jak otworzona strona www w oknie przeglądarki.

Inne komentowanie

Bardzo ważna zmiana, szczególnie dla odbiorców treści zamieszczanych na WordPressie, została zawarta w oprogramowaniu 4.4, który swoją premierę miał na początku grudnia. Zmieniono układ formularza umożliwiający komentowanie wpisów. Pola do wpisania nazwy i adresu mailowego znalazły się pod oknem przeznaczonym do zamieszczenia treści komentarza. Była to zmiana widoczna na pierwszy rzut oka, ale wprowadzono również modyfikację, która miała za zadanie ułatwić ładowanie wpisów zawierających bardzo dużą liczbę komentarzy.

Osadzone wpisy

W tym oprogramowaniu wprowadzono możliwość osadzania swoich wpisów na innych witrynach. Wystarczy wkleić adres strony www, a WordPress zamieni go podgląd osadzonego elementu wraz z tytułem, fragmentem tekstu i obrazkiem.

Nowy motyw

Jeśli chodzi o wygląd to wprowadzono również nowy domyślny motyw – Twenty Sixteen. Jest on bardzo prosty i utrzymany w minimalistycznym charakterze. Koncentruje się na zdjęciach. Jego nikła wizualizacja pozwala na spersonalizowanie i dostosowywanie skórki do własnych potrzeb.

Personalizacja

Do taksonomii (układu) zostały dodane nowe dodatkowe informacje. Teraz w prosty sposób spersonalizujemy strony tagów oraz inne kategorie. Dotychczas było to możliwe jedynie w przypadku wpisów.

Zgodnie z polityką WordPressa, skupiają się oni na ulepszaniu dotychczasowego systemu i wprowadzeniu niewielkich, ale częstych zmiany. Nie są to zmiany rewolucyjne, jednak  niemniej znaczące. W tym roku twórcy WordPressa postawili w szczególności na nowy wygląd. Zadbali również o możliwość personalizacji wielu funkcji, testowania ich w czasie rzeczywistym, ale niewidocznym dla odbiorcy oraz ulepszyli jakoś i szybkość wprowadzania wpisów.