5 pomysłów na grafen w marketingu przyszłości

fot. © Sergey Nivens - bank zdjęć Fotolia.com

Brace yourself, graphene is coming. Prezentujemy kilka idei, które mogą się ziścić, jeśli technologia wytwarzania grafenu stanie się tania i powszechnie dostępna.

Mówi się, że grafen to materiał przyszłości. Jest to dwuwymiarowy kryształ węgla – najcieńszy możliwy materiał, bo jego grubość to dokładnie jeden atom. Ma niesamowite właściwości: dobrze przewodzi prąd i ciepło, jest przezroczysty, giętki i bardzo wytrzymały. Szacuje się, że już w 2022 roku rynek grafenu będzie warty około miliarda dolarów.

Popuśćmy wodze wyobraźni i zastanówmy się, jak będzie można wykorzystać właściwości tego materiału w marketingu.

Czytaj więcej:
fot. youtube.com
Na ulicach europejskich miast stanęły drzwi, które działają jak Gwiezdne Wrota…

1. Reklama zewnętrzna

W reklamie zewnętrznej najwięcej możliwości może dać zastosowanie grafenu jako materiału do wytwarzania giętkich, przezroczystych ekranów dotykowych. Obecnie produkuje się jednolite warstwy grafenowe o średnicy do 75 cm. To już jest całkiem dużo i do niewielkich instalacji zewnętrznych może wystarczyć. Można by tworzyć kampanie podobne do akcji „Europa jest tuż obok”, ale bardziej działające na zmysły przez dodanie dotyku i przezroczystości.

2. Elektroniczne ubrania

Grafen dostępny jest nie tylko w formie jednolitych warstw, ale również jako proszek – grafenowy atrament – który można zastosować do drukowanej, giętkiej elektroniki. Można wydrukować na papierze, a można też na tkaninie. Koszulka lub czapka, która jest wyświetlaczem? Ruchome nadruki reklamowe na torbach? Czemu nie, możliwości jest dużo.

Czytaj więcej:
fot. © bonninturina - bank zdjęć Fotolia.com
Ekran, który jest głośnikiem i do tego daje się wyginać

3. Grające koszulki

Z grafenu zaczyna się robić nie tylko wyświetlacze i panele dotykowe, ale również głośniki. Pozostając w tematyce odzieży, dzięki tej technologii można w przyszłości drukować grające ubrania. Np. koszulkę, która może zagrać przebój ulubionego zespołu lub na życzenie użytkownika odegrać slogan reklamowy. Wyobraźmy sobie, że w podczas rozmowy licealistów, ubranie jednego z nich może w odpowiednim momencie rzucić „a może frytki do tego” albo „prawie… robi wielką różnicę”.

4. Giętkie, przezroczyste gadżety

Można wyobrazić sobie tworzenie również innych gadżetów wykorzystujących połączenie giętkości, przezroczystości i własności elektrycznych. Breloczki, okulary, odblaski, ładowarki słoneczne? Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

5. Nowe aplikacje na nowe urządzenia

Na koniec nie zapominajmy, że jeśli grafen wejdzie do masowej produkcji, to pojawi się nowy typ urządzeń mobilnych. Mogą to być na przykład giętkie i cienkie telefony. Aplikacje, które będą na nie tworzone, będą mogły wykorzystywać te specjalne właściwości. Co powiecie o grze, w której sterowanie odbywać się będzie poprzez wyginanie ekranu?

Te pomysły to na razie tylko science-fiction. Ale prace nad grafenem są bardzo intensywne i jest szansa, że już niedługo stanie się on powszechnie dostępny. Nie wiadomo, czy będzie na tyle tani, aby dało się wykonać grafenowy breloczek za złotówkę. Ale lasery też kiedyś były drogim sprzętem, na który stać było głównie wojsko. A teraz można je znaleźć w byle myszce lub długopisie.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.


 • Lukas

  Ciekawym sposobem przewidzenia możliwych trendów rozwoju grafenowych technologii są rynki predykcyjne – warto się nimi zainteresować, gdyż drzemie w nich duży potencjał.

 • Wojtek Kula

  Znam taki jeden to lem-nano.pl

 • Kokodżambo_8_liga

  Gadżety gadżetami, ale grafen może być również stosowany w terapiach antynowotworowych.

 • AK

  Polski grafen for the win! Niech lem-nano się rozwija.

 • Antek na harmonii gra

  Tyle się mówi o tym Polskim grafenie. Wiadomo coś w końcu? Skąd czerpać informacje jak nie jest się naukowcem?

 • ANON

  Bardzo ciekawy artykuł.

 • Emilia Karbownik

  To prawda, ilość potencjalnych zastosowań grafenu jest ogromna, również w medycynie. Tu skupiliśmy się na tych właściwościach tego materiału, które mogą być przydatne w marketingu, bo taka jest tematyka naszej strony.

 • Emilia Karbownik

  Tzw. „polski grafen” to przede wszystkim spółka Nano Carbon. Dużo informacji można znaleźć na jej stronie: http://www.nano-carbon.pl/pl/

 • Emilia Karbownik

  Dobra uwaga. :-)

 • stulejka

  jak działa taki rynek odnośnie do grafenu? fachowcy przewidują?

 • oKulAry

  a dlaczego akurat do przewidzenia trendów rozwoju grafenowych technologii te rynki predykcyjne się nadają?

 • SowaAtomowa

  Wcześniej nie było takich rynków w odniesieniu do grafenu, nie? Podbijam pytanie – każdy tam może się zarejestrować?

 • Wierzbowska

  Cały czas mnie zastanawia czy zostanie wynaleziona tania i wydajna metoda produkcji zanim pojawi się inny materiał jeszcze lepszy od grafenu. Patrzę na to dość sceptycznie. Jakie są argumenty za tym, że będzie inaczej i grafen zawojuje świat?

 • Emilia Karbownik

  Pewności oczywiście nie ma, natomiast na razie na horyzoncie nie widać możliwych następców.
  Proszę zauważyć, że grafen ma bardzo prostą strukturę – rzadko który
  materiał równie prostą – i z wiele jego właściwości wynika właśnie z
  tego. Mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie pojawi się jakiś nowy tego typu materiał. Raczej będą pojawiać się modyfikacje istniejących – w tym grafenu.
  Niektóre wady grafenu, jak mała odporność na wilgoć, są eliminowane
  właśnie przez lekkie modyfikacje: dodawanie małych ilości innych
  materiałów (domieszek).
  Większym niebezpieczeństwem jest raczej to,
  że taka tania i wydajna metoda się w ogóle nie znajdzie niż to, że jakiś
  materiał wyprze grafen z pozycji nadziei technologii w najbliższej
  przyszłości.