Publikując zdjęcia w internecie, możemy spotkać się z ich kradzieżą przez innych użytkowników. Jednak Google daje nam możliwość kontrolowanie grafik za pomocą wyszukiwania obrazem. Jak to zrobić?

Ochrona przed kradzieżą zdjęć

Opcja wyszukiwania obrazem w Google, gigant zaproponował po raz pierwszy w roku 2001. Dzięki niej, użytkownicy, tj. fotografowie, twórcy internetowi, graficy itd, mają możliwość sprawdzenia, czy nie są okradani. I chociaż same wyszukiwanie oczywiście nie ochroni ich przed kradzieżą, może to być pierwszy krok do wykrycia tego rodzaju nadużycia. Następnie, jeżeli ostrzeżenie twórcy nie wystarczy, zgłoszeniem sprawy do sądu. Dlatego w tym miejscu, prosimy o to, abyście za każdym razem podawali źródło, z którego czerpiecie obrazy lub jeżeli należy ono do osoby prywatnej, np. fotografa, uprzednio poprosili o jego zgodę na udostępnienie zdjęcia w Waszej publikacji. Tym bardziej, że wyszukiwanie obrazem w Google wcale nie jest takie trudne.

Google i wyszukiwanie obrazem – jak to zrobić?

Na wyszukiwanie obrazem w Google istnieje kilka metod, natomiast my zdecydowaliśmy się opisać cztery najpopularniejsze. Oto i one:

  • Przeciągnij i upuść

To chyba najpopularniejsza metoda, polegająca na przeciągnięciu grafiki, która nas interesuje i upuszczeniu jej w polu wyszukiwania Google. Jeżeli jest to produkt lub baner reklamujący usługę, wyszukiwarka powinna przenieść nas na odpowiednią stronę internetową. Natomiast, w sytuacji wyszukiwania obrazem, np. zdjęcia konkretnego fotografa, Google przekieruje nas na stronę z wyszukiwaniami, gdzie zostało użyte zdjęcie lub podobnie jak w przypadku produktów, na odpowiednią witrynę.

źródło: zrzut ekranu z Google
  • Dodanie zdjęcia do wyszukiwarki

Za pomocą funkcji wyszukiwania obrazem, możemy też znaleźć zdjęcie zapisane na naszym komputerze. W celu skorzystania z tego rozwiązania, musimy wejść na stronę images.google.com. Kolejny krok, to kliknięcie w ikonę aparatu. Wówczas, powinna nam się pojawić opcja wybierz plik.

źródło: zrzut ekranu z Google

Ponownie jak w pierwszym przypadku, Google pokaże nam wszystkie wyszukiwania z tą grafiką.

  • Adres URL obrazu

Ostatnią opcją jest wyszukiwanie obrazem za pomocą jego adresu URL. W tym przypadku również musimy wejść w wyżej wspomnianą stronę oraz kliknąć w ikonę aparatu. Następnie powinniśmy otworzyć obraz w nowym oknie, nacisnąć prawy klawisz myszy i wybrać opcję: kopiuj adres URL obrazu. Gdy taki się pojawi, należy go zaznaczyć i wybrać kopiuj. Ostatni krok to wklejenie linku w poniższe okienko.

źródło: zrzut ekranu z Google
  • Prawy klawisz myszy

Istnieje też znaczenie prostsze rozwiązanie, jednak jest ono niedostępne dla wszystkich rodzajów przeglądarek. Obraz możemy bowiem też wyszukać za pomocą kliknięcia w niego prawym przyciskiem myszy i wybraniu opcji szukaj obrazu w Google.

źródło: zrzut ekranu z MarketingLink

Oto cztery sposoby na wyszukiwanie obrazem w Google. Mamy nadzieję, że od teraz, nasi czytelnicy przestaną z tym mieć kłopot.


Promuj biznes na łamach MARKETINGLINK!

Zobacz możliwości reklamy w portalu